e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Defter Beyan Defter Yönetimi ve Bilançoya Geçiş İşlemleri

26.02.2019 07:41 | Güncelleme: 26.02.2019 07:41

Defter Beyan Sisteminde Defter Yönetimi ve Bilanço Esasına Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?

Defter Beyan Defter Yönetimi

İşlem yapılacak defterin dönemini gösteren bilgi Defter Beyan Sistemine giriş ekranın üst kısmında yer alan ****** adına işlem yapmaktasını ifadesinin altındadır.

Bu alanda bulunan (Başlangıç Tarihi:01.01.20.. – Bitiş Tarihi: Devam Ediyor) ifadesi hangi dönemde defterinden işlem yapıldığını göstermektedir.

Defter Beyan Ana Ekranın sağ üst köşesinde Vergi Kimlik Numarası bilgisi yanında defter türüne ait bilgi yer almaktadır. Bu alan hangi dönemde hangi mükellef için işlem yaptığınızı göstermektedir.

Defter Beyan Sistemi'ne giriş yapan kullanıcılar, bir önceki dönem defterine geçebilmek için sol menüde yer alan Sistem Yönetimi başlığı altında bulunan Defter Yönetimi butonunu kullanmalıdır.

Defter Yönetimi butonu tıklandığında gelen ekrandan yıl ve defter seçimi bulunan ekran gelir bu alandan işlem yapılacak defterin yıl seçimi yapılır.

2019 dönemi defterine geçebilmek için 2019 yılı seçilerek işlem yapılmak istenen defterin yanında yer alan İşlem Yap butonu tıklanır. Aynı işlem 2018 yılına ilişkin defterleri seçmek için de yapılabilir. 

İşletme Defteri satırında yer alan İşlem Yap butonu tıklandığında açılan ekranda Varsayılan Olarak Ayarla butonu tıklandığında, bundan sonraki Sisteme girişinizde seçilmiş olunan yıl ve defter için direk işlem yapabilirsiniz. Aynı ekranda Deftere Geç butonu tıklandığında ise seçilmiş olan yıl ve deftere doğrudan geçiş sağlanır. Aynı işlemleri önceki defter beyan dönemlerinde de yapabilirsiniz.

Defter Beyan Bilançoya geçiş işlemleri Nasıl Yapılır?

Defter Beyan Sisteminde Bilançoya geçiş yap butonu tıklandığında gelen ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatli olarak okuduktan sonra bilgilendirme altında bulunan Tasdik Makamı (Noterlik), Tasdik Edilen Defter, Tasdik Numarası ( Yevmiye Numarası) alanları doldurulur ve Onayla butonu tıklanır.

Bilançoya Geçiş işleminin tamamlanması için Sistem kullanıcıyı giriş ekranına yönlendirir. Defter Beyan Sistemi Giriş Ekranında tekrar giriğ yaptıktan sonra Defter Yönetimi ekranında İşletme Defteri yanında BİLANÇOYA GEÇTİ ifadesi görüldüğünde mükellefin e-Beyanname programı aktif olur.

Defter Beyan Sisteminde Defter Yönetimi ve Bilançoya Geçiş İşlemleri Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.