e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Defter Beyan Sistemi Sorunu Hakkında TÜRMOB duyurusu

29.07.2020 19:13 | Güncelleme: 29.07.2020 19:13

TÜRMOB tan Defter Beyan Sistemi Sorunu Hakkında Mesleki Kamuoyuna duyuru

27 Temmuz 2020 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı Defter Beyan Sistemi (DBS), yaşanan yoğunluk nede- niyle kilitlenmiş, beyannameler sisteme girilememiş ve onaylanamamıştır. Bu sorunun tarafımıza yansıtıldığı ilk andan itibaren konu derhal Bakanlık yetkilileri ile paylaşılmış, sorunun çözümü için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Ancak, kanuni sürenin son dakikasına kadar sorun giderilememiş, tüm taleplerimize rağmen beyanname verme süresi uzatılmamış, bu suretle içinden çıkılması oldukça güç bir dizi sorun oluşmuştur

DBS’de meydana gelen sorun nedeniyle bazı beyannameler onaylanamamış, bazı beyannameler -önceki dönemler onaylanamadığı için- sisteme girilememiş, bazı meslek mensupları ise sisteme hiç giriş yapamamıştır.

28/07/2020 tarihinde bu sorunların giderilmesi için süre uzatımının yapılmasının en doğru yaklaşım olacağı yetkililere tekrar aktarılmış, ancak süre uzatımı yapılmamıştır. Bunun üzerine mevcut sorunların nasıl aşılabileceği üzerine görüşmelere başlanılmıştır.

Öncelikle, gönderilen ancak onaylanamadığı için kuyrukta bekleyen beyannamelerin kanuni süresinde verilmiş sayılacağı İdare tarafından kabul edilmiştir. Bunu takiben, Mart ayı beyannameleri onaylanmadığı için sisteme yüklenemeyen Nisan, Mayıs ve Haziran dönemi beyannamelerinin durumu değerlendirilmiş, bu durumda olan mükelleflerin beyannamelerinin de daha sonra kanuni süresinden sonra ya da pişmanlık talebiyle verilmesi halinde, kanuni süresinde verilmiş sayılacağı ve bu beyannameler üzerine tahakkuk edilen zam, faiz ve cezaların vergi daireleri tarafından terkin edileceği kabul edilmiştir.

Yaşanan sorun nedeniyle sisteme hiç giriş yapamayan meslek mensuplarının ve mükelleflerin durumları- nın ne olacağı konusundaki görüşmeler devam etmekle birlikte, kanuni süresinden sonra verilen beyannameden sonra vergi dairesine bir dilekçe ile başvurularak, tahakkuk eden zam, faiz ve cezaların terkininin talep edilmesi halinde gerekli işlemlerin vergi dairelerin yapılacağı değerlendirilmektedir.

Beyannamelerin süresinde gönderilememesi nedeniyle vergiye uyumlu mükellef indirimleri ve MUH-SGK uygulanan pilot illerde SGK teşvikleri açısından ortaya çıkan tali sorunların giderilmesi için GİB ve SGK nezdinde gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Sistemin kullanıma açıldığı günden bu yana ısrarla belirttiğimiz yazılımsal ve donanımsal eksikliklerin gide- rilmemesi bu sorun yumağının yaşanmasına sebebiyet vermiş, bu sorunun ceremesini yine binlerce meslek men- subumuz ve büro çalışanımız çekmiştir.

Ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte elini taşın altına koyan, her türlü sağlık riskine rağmen kamunun finansmanı için fedakarca çalışan meslek mensuplarımıza reva görülen bu muamelenin kabul edilmesine olanak bulunmamaktadır.

İdarenin, kamu hizmetlerinin daha iyi yürütülmesi için bir takımelektronik sistemler kurması elbettemümkün ve olumludur. Ancak, kurulan bu sistemlerin alternatifsiz olması, meslek mensuplarının ve mükelleflerin sadece bir sisteme mahkûm bırakılması son derece yanlıştır. Gerekli önlemler alınmadığı müddetçe, beyannamelerin son günlerinde bu sorunların devam etmesi kaçınılmazdır.

Benzer sorunların bir daha yaşanmaması için, TÜRMOB’un uyarılarına kulak verilmesi, yaklaşmakta olan MUH-SGK vb. uygulamaların gerekli alt yapı düzenlemeleri yapılmadan devreye alınmaması, GEKAP Beyannamesi gibi sahadaki uygulaması fiilen imkansız olan düzenlemelerin yeniden ele alınarak gözden geçirilmesi gerekmek- tedir.

Meslek mensuplarımız, Odalarımız ve Birliğimiz, ülkemizde yaşanan dijital dönüşümün hayata geçirilmesi için her türlü desteği sağlamışlardır. Bu dönüşümün sahadaki uygulayıcılarının öneri ve eleştirilerine kulak vermek, İdare açısından bir tercih değil zorunluluktur.

Amacımız, gelecekte bu sorunların yaşanmaması, ticari ve ekonomik hayatta bu dönüşümün sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Bu çerçevede, tüm ilgili kurumları sorumluluk bilinciyle davranmaya, basit önlem ve kararlarla çözülebilecek sorunları derinleştirmemeye davet ediyoruz.

Mesleki kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

TÜRMOB


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL