Defterlerin Kapanış ve Ara Tasdik işlemleri

22.01.2019 14:08 |

Ankara Mali Müşavirler Odası Defterlerin Kapanış ve Ara Tasdik (Onay yenileme) zamanları hakkında hatırlatma yayınladı.

Kapanış Tasdiklerini 31 Ocak 2019 tarihine kadar yaptırmayan mükelleflerin TTK’nun 562/1-c maddesi gereğince 7.658 TL İdari Para Cezası ile karşı karşıya kalabileceklerini hatırlatan Ankara SMMM Odası defterlerin kapanış ve ara tasdik durumları hakkında bilgi verdi.

Kapanış Onayı yapılması gereken defterler ve Tasdik zamanları

Anonim şirketler ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve kooperatifler Yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmak zorundadır.

Önceki yıl Müdürler Kurulu Karar defteri kullanmış olan limited şirketlerin, defterin kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmaları zorunludur.  (limited şirketlerin müdürler kurulu karar defteri tutma zorunluluğu bulunmamaktadır.)

Bilanço  hesabı esasına göre defter tutan tacirlerin bir önceki yıl kullandıkları yevmiye defterini, kapanış tasdiki için Haziran ayının sonuna kadar notere ibraz etmeleri ve son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.

Ara Tasdik (Onay Yenileme) yapılması gereken defterler ve Tasdik zamanları

Önceki yıl kullanılan yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, damga vergisi defteri ve yönetim kurulu karar defteri yeterli yaprakları bulunması halinde Ocak ayı sonuna kadar onay  (ara tasdik) yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir. Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen faaliyet dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.

Ankara SMMMO

ara tasdik     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !