e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Değerli Konut Vergisi Yeni Baştan

13.02.2020 06:47 | Güncelleme: 13.02.2020 06:47

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan bir Kanun teklifine 4 yeni madde eklenmek suretiyle Değerli Konut Vergisindeki önemli bazı yanlışlıklar düzeltildi. Ayrıca vergi mükellefiyetinin 2021 yılından itibaren başlaması hüküm altına alındı.

Düzeltilen yanlışlıklar aşağıda özetlenmektedir.

1- Vergiye Tabi Olacak Taşınmazların Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün Belirlemesi, Tebliğ Etmesi ve İtirazları Karara Bağlaması,

Değişiklikten önce Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan bina vergi değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen değeri 5.000.000 Türk lirası ve üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabi iken değişiklikten sonra sadece emlak vergisine esas bina vergi değeri 5.000.000 Türk lirasını aşan mesken nitelikli taşınmazlar vergini kapsamına girmektedir. Böylece Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün verginin konusuna girecek taşınmazları belirleme yetkisi ortadan kaldırılmıştır.

Yanlışlığın düzeltilmesi yerinde olmuştur. Ancak tapu Kadastronun değer belirlemek için yaptığı harcamalar nedeniyle toplanması hedeflenen verginin bir kısmı boşa harcanmıştır.

2- Vergiden Muaf Olabilmek İçin Hiçbir Geliri Olmadığını Belgeleme Yükümlülüğü

Muafiyetten yararlanmak için mükellefe yüklenen olmayan bir geliri belgelendirme yükümlülüğü kaldırılmıştır. Ayrıca muafiyetten yararlanamama nedeni olarak sayılan kendisine bakmakla mükellef kimsesi olma gerekçesi de değişiklikle ortadan kaldırılmıştır. 

Değişiklikten sonra artık Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar ile birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların, değerli konut vergisi konusuna giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmazı (intifa hakkına sahip olunması hâli dâhil) vergiden muaf hale gelmiştir.

3- Tarifede Oranların Dilimlere Uygulanmaması, Dilimlerin Sadece Tek Bir Oranın Uygulanacağı Eşik Olarak Belirlenmesi

Değişiklikten önce değeri 5 milyon TL’yi geçen konutlarda konutun değeri hangi dilimdeyse o dilim için geçerli olan vergi oranı konutun tüm değerine uygulanmak suretiyle vergi hesaplanmaktaydı. Yani tarife oran eşiklerine göre uygulanacak oranı belirlemekteydi.

Yeni düzenlemeye göre vergi konutun değeri dilimlere göre ayrıştırılmak ve her bir dilim için geçerli oran uygulanmak suretiyle hesaplanmaktadır.

Yeni tarife aşağıdaki gibidir.

“Değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmazlardan değeri;

5.000.000 TL ile 7.500.000 TL arasında olanlar (bu tutar dahil) 5.000.000 TL'yi aşan kısmı için (Binde 3)
10.000.000 TL'ye kadar olanlar (bu tutar dahil) 7.500.000 TL'si için 7.500 TL, fazlası için (Binde 6) 
10.000.000 TL'den fazla olanlar 10.000.000 TL'si için 22.500 TL, fazlası için (Binde 10)
oranında vergilendirilir.”

Buna göre konutun değeri 5 milyon TL’yi geçse bile sadece bu tutarı geçen kısım üzerinden ve geçen kısım kademelendirilmek suretiyle vergi hesaplanabilecektir.

4- Hazırlıklar Yapılmadan Kanunun Uygulamaya Sokulması

Değerli Konut Vergisi gerek uygulayıcı idareye, gerekse mükelleflere yeterli zaman tanınmaksızın uygulamaya sokulmuştu. Emlak Vergisi Kanununa eklenen geçici bir madde ile vergi yükümlülüğünün 2021 yılından itibaren başlayacağı, Cumhurbaşkanının bu süreyi bir yıla kadar uzatabileceği, 2020 yılına ilişkin olarak 2020 yılında verilmesi gereken beyannamelerin verilmeyeceği ve vergi tahakkuk ettirilmeyeceği hükme bağlanmıştır.

Geçici maddeye göre ayrıca değerli konut vergisinin uygulamasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen değerler dikkate alınamayacaktır.

Bu değişiklikler aslında Kanundaki teknik yanlışlıkları gidermektedir ve yerindedir. Ancak verginin servet unsurlarından sadece konutu esas almasının yarattığı vergi politikası sıkıntıları mevcudiyetini korumaktadır. Ayrıca verginin yerel yönetimlere değil merkezi yönetimin kullanımına tahsis edilmesi sorunu da devam etmektedir.

Diğer bir husus vergi kanunlarının hazırlanması ve yasalaştırılması sürecinde gereken özenin gösterilmemesi, vergi mevzuatının yap boz tahtasına döndürülmesidir. Bunun topluma maddi ve manevi bir maliyeti vardır. Toplumun vicdanına hitap eden vergi düzenlemelerinde çok daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekir.

Bülent Taş

vergialgi.net


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL