» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Devlet Alacakları İçin Erteleme Yok, Çek Tahsiline Yasak Var.

 
03.05.2021 04:26 | Güncelleme: 03.05.2021 04:26

Çeklerin ödenmesi kimler için durduruldu?

Ülkenin geldiği son durumu cuma günü kanun ile yapılan “İbraz süresinin son günü 30.04.2021 ile 31.05.2021 (bu tarihler dahil) tarihleri arasına isabet eden çekler, bu tarihler arasında ibraz edilemez; 01.06.2021 tarihinden sonra, kalan ibraz süresi içinde ibraz edilebilir” düzenlemesi çerçevesinde anlatmaya çalışacağım.

Nisan ayının son gününde; vergi mükelleflerinin sigorta prim ödemeleri, kurumlar vergisi ödemeleri, yine geçmişe yönelik sigorta prim borçlarının yapılandırılması çerçevesinde 7143 ve 7256 sayılı Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitleri vardı. Tam kapanma haline girdiğimizi ilan eden iktidar, vergi mükelleflerine ilişkin olarak ne mücbir sebep ilan etti ne de kamuya ait borçlar ile ilgili olarak bir erteleme yaptı.

İktidar, devletin vatandaştan olan alacakları ile ilgili herhangi bir erteleme yapmaz iken, özel hukuk ilişkisine müdahale ederek, çek alacaklılarının çek bedellerini tahsil etmesini ve çekin bankaya ibrazını yasaklayarak engelledi. 7318 sayılı Kanun'un 15. maddesi ile yapılan düzenlemede; Covid-19 salgın hastalığıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan kısıtlamalar dikkate alınarak, hak kayıplarının önlenmesi amacıyla çek ibrazına yasak getirildiği yazıyor. Yani, vatandaş devlete olan borcunu öderken Covid-19'dan ve kısıtlamalardan etkilenmiyor, ama özel hukuk kişileri çek bedellerini öderken bundan etkileniyor!

KAOS DEVAM EDİYOR…

Kanunun Resmi Gazete'de yayımı ile beraber 30 Nisan 2021 sabahı güne başlayan piyasalarda müthiş bir panik başladı. O gün çekini tahsil edip, vergi ve sigorta borçlarını ve taksitlerini ödeyecek olan ya da ay sonu olduğu için çalışanlarına maaşlarını ödemeyi düşünen işyerleri resmen ortada kaldı. Ne yapacaklarını bilemez durumda, çözüm aramaya başladılar. Yapılan vahim yanlış fark edildi, ama artık iş işten geçmişti. Ticaret Bakanlığı önce bir basın açıklaması yaptı, sonra da mükerrer sayılı Resmi Gazete'de bir genel tebliğ yayımladı. 

Kanuna tamamen aykırı hükümler içeren ve kanun ile yapılan düzenlemeyi genel tebliğ ile düzeltmeye (!) çalışan genel tebliğde; “Çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla, çek bedelinin ödenmesi gerekmektedir” düzenlemesi yapıldı. “Normlar hiyerarşisi” kuralını bilmeyenlerin yönettiği kabile devleti olduk çok şükür. Deneme yanılma yöntemi ile ülkenin yönetilmesine alışıyor gibi olduk, ama bu kadar da artık çok fazla olmaya başladı. Siz, iki tüccar arasındaki çek ilişkisine müdahale edip, bir tarafın ödeme yükümlülüğünü erteleme görevini kimden aldınız? Bunu yaparak kime hizmet ediyorsunuz? Çeklerini ödeyemeyen hangi şirketler bunu sizden talep etti?

Gölge etmeyin, piyasa çözer.

Çek ile ilgili düzenleme; kanunun Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında verilen bir teklifle, kanuna eklendi. Türk ekonomisini derinden etkileyecek ve kaos yaratacak bu tür bir düzenlemenin iş dünyası ile görüşülmemesi ve hatta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da müzakere edilmeden, ayak üstü son dakika teklifi ile yasalaştırılması affedilemez. 

Bu teklifi verenler;

– 2020 yılında Türkiye'de 456.000 keşideciye ait 13.900.000 adet çekin işlem gördüğünü ve bu çeklerin tutarının 976 milyar TL olduğunu biliyorlar mı? Hayır.

– Yine bu yılın ilk üç ayında 240.000 keşideciye ait 3.500.000 çekin işlem gördüğünü ve işlem gören çek tutarının 286 milyar TL olduğunu biliyorlar mı? Hayır.

– Çek ile dönen Türk ekonomisinin yaratılan bu çek döngüsü içinde bir aylık bir süre için de olsa, kesintiye uğraması durumunda ortaya çıkacak etkinin ateşe benzin dökmek olduğunu biliyorlar mı? Hayır

– Kanunun genel tebliğ ile düzeltilmeyeceğini biliyorlar mı? Hayır.

– Çeklerin ibraz süresi aynı şehirde 10 gün, farklı ilde düzenlenmiş ise 1 ay olduğuna göre, 20 Nisan 2021 vadeli çekin ibraz süresi dolmadığı için, bu çekin de tahsilini engellediğinizi biliyor musunuz? Hayır.

– Bankaların kanun hükmüne rağmen, genel tebliğ ile hesapta para var diye çek bedelini ödemesi durumunda, hesap sahibinin bankaya dava açabileceğini biliyor musunuz? Hayır. 

– Daha önceden alınmış olan müşteri çeklerinin bankalara verilerek kredi kullanıldığını, kredi kullanmak için verilen bu çeklerin vadelerinin ibraz yasağı getirilen dönemlerde ödenmemesi durumunda ortaya çıkan ek faiz ile ilgili binlerce dava açılacağını biliyor musunuz? Hayır. 

– Çekini ödeme yükümlülüğü kaldırılan kötü niyetli keşidecilerin, bankalar ve tapu açık olduğuna göre, bu süre içinde mallarını ellerini kollarını sallayarak kaçırabileceklerini biliyor musunuz? Hayır.

Siz asıl yapmanız gerekenleri yapın. Örneğin; herkese aşı bulup aşılamak gibi. Sorunları çözmek yerine, piyasanın kendi dinamikleri ile çözüm ürettiği konulara, burnunuzu sokmaktan vazgeçin.

Nedim Türkmen


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.