Devlet daireleri 21.00’e kadar açık kalacak

01.12.2018 07:13 |

Yeni sistemde bazı kurumların akşam çalışması öngörülüyor. Memurlar öğlen mesaiye başlayabilecek. Kamuda esnek çalışma uygulanacak, personel daha verimli ve etkin kullanılacak. İşte yenilikler...

24 Haziran seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçen Türkiye'de bürokrasi ve kamu personel rejiminde de köklü değişiklikler devam ediyor. Bunlardan birçoğunu bu köşeden yazarak sizinle paylaşmıştık. Son gelişmeleri de haberdar etmek istiyorum.

MEMUR ANNELER İÇİN

Öncelikle bana sürekli mesaj atarak yönetmeliği soran memur anne ve babalara müjdeyi verelim. Yönetmelik taslağını gördüm, üzerinde çalışılıyor. Yakında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girer. Böylece memurların yarı zamanlı çalışmasıyla ilgili kurallar da belirlenecek. Hangi kurumların yer alacağı, kimlerin bu haktan yararlanamayacağı da iki cetvel halinde hazırlanıyor.

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kamuda insan kaynaklarının etkin ve verimli şekilde kullanılması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'nda "kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek için esnek çalışma sistemleri geliştirilecektir" şeklinde ifade edilen çalışmanın detayları belli olmaya başladı.
Hizmetin özelliğine göre mesai saati zorunluluk arz etmeyen görevlerde bazı memurlar kendilerine verilen işleri evden yapabilecek.

EVDE ÇALIŞMA İMKANI

Yoğunlaştırılmış İş Haftası sistemiyle memurların farklı çalışma saatleri de olabilecek.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre memurların haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirleniyor. Memurların hizmetin özelliğine göre en üst yetkili amirin onayı ile mesai saati günlerinde kısalma olacak. memurlar günde 1 ya da 2 saat çalışarak mesai saatlerini kısaltabilecek. Memurlar hizmetin özelliğine göre öğlen veya akşam çalışmak suretiyle haftalık çalışma gününü 6'dan 5 ya da 4'e düşürebilecek.

VATANDAŞA AKŞAM MÜJDESİ

Vatandaş odaklı hizmetin sağlanabilmesi için kamu kurumlarının sunduğu hizmetlerin akşam saat 21.00'e kadar olması sağlanacak. Böylece çalışan vatandaşlar devlet dairelerindeki işlerini akşam saatlerinde rahatça yapabilecek.

Böylece vatandaşlar işyerlerinden izin almak zorunda kalmayacak.
Hem kamu hizmetindeki verimlilik artacak hem vatandaş memnun olacak. Bu durumda olan bazı memurlar öğlene kadar işe gelmeyecek. Böylece haftalık çalışma saati 40 saati de geçmeyecek.

Faruk ERDEM
 

kamu kurumlari     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !