e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Devreden KDV Ödenecek (Mi)?

11.03.2018 20:32 |

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanacak Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısıyla ile açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu,KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu Tasarıda böyle bir maddenin olmadığını, hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar lira KDV iadesi yapacağının boş bir hayal olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda  görüşülmeye başlanacak Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısına ilişkin, "Tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV'nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakıyor." ifadesini kullandı.

Erdoğdu, yazılı açıklamasında, TBMM’ye sevk edilen Katma Değer Vergisi Kanun Tasarısı ile piyasada KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu belirtti.

Tasarıda böyle bir maddenin olmadığını, hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar lira KDV iadesi yapacağının "boş bir hayal" olduğunu savunan Erdoğdu, yaklaşan seçimler öncesi biriken KDV iadelerinin ödeneceği beklentisi yaratıldığını ileri sürdü.

Erdoğdu, şu değerlendirmede bulundu:

"Oysa tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV'nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakıyor. Tasarıyla, mükelleflerin bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamının, hesaplanan KDV toplamından fazla olduğu hallerde, aradaki farkın iade edilmeyeceği kuralını kaldırıyor ve her bir vergilendirme dönemine ilişkin 12 ay süreyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin, izleyen altı ay içinde mükellefe iadesini öngörüyor. Ama bütün bu düzenlemeler 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek. O tarihten önceki birikmiş KDV iadesinin ödenmesi ise 'bütçe olanakları çerçevesinde' denilerek ve yıllara yayılarak iadesi ya da muhtelif vergi borçlarına mahsup edilmesi veya gider yazılması konusunda düzenlemeler yapmaya Maliye Bakanlığı yetkili kılınıyor. Yani birikmişlerin ödenmesi veya başka borçlara karşılık mahsup edilmesi tamamen Maliye Bakanlığının keyfine bırakılmış."

"FAİZLERİN YÜKSELMESİNE ENGEL OLAMAZLAR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, tasarıdaki bir ifadeyle "160 milyar liralık birikmiş KDV alacağının yasa çıkınca üç ay içinde ödeneceği" gibi bir anlam çıkarılmaya çalışıldığını, ancak gerçekte bunun tamamen Maliye Bakanlığının inisiyatifine bırakıldığını öne sürdü.

Bütçede böyle bir paranın bulunmadığını iddia eden Erdoğdu, şunları kaydetti:

"Varsayalım ki Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın belirttiği gibi 3 aylık sürede ödemeye kalktılar. Hazine kasasındaki 30 milyar TL'ye ek borçlanmaları ve yeni vergi getirmeleri gerekir. O zaman da faizleri yukarı çekerler. Yani seçim arifesinde sınırlı bir ödeme yaparak geçici bir canlılık yaratsalar bile faizlerin yükselmesine engel olamazlar."
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.