» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Doğum borçlanması emeklilik yaşımı öne çeker mi?

 
06.01.2021 04:57 | Güncelleme: 06.01.2021 04:57

Doğum borçlanması yapmak suretiyle emeklilik yaşımı erkene çekmem mümkün olur mu?

16 Temmuz 1976 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Ekim 1994. 30 Ocak 2003'te ilk çocuğumu, 22 Haziran 2011'de ikinci çocuğumu dünyaya getirdim. Her iki doğumdan sonra 6'şar ay ücretsiz izin kullandım. 31 Mart 2019 tarihinde toplam 8.314 prim gün sayısı ile ikale sözleşmesi yaparak işten ayrıldım. İki çocuğum için doğum borçlanması yapmak suretiyle emeklilik yaşımı erkene çekmem mümkün olur mu?

Doğum nedeniyle kullanmış olduğunuz ücretsiz izin sürelerini borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez, yani emeklilik yaşınızı öne çekmez. Sadece prim günü kazandırır. 

Doğum borçlanması yapabilir miyim? 

İşe giriş tarihim 2000. Doğum, SSK girişinden önce. Bu durumda doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim?

Doğum borçlanması, ilk defa sigortalı olunan tarihten sonra doğan çocuklar için yapılabiliyor. Doğum sigorta başlangıcınızdan önce olduğundan, maalesef doğum borçlanmasından yararlanamıyorsunuz.

Emeklilikte Yaşa takılır mıyım?

Engelli statüsünde çalışıyorum. Şu an kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorum. İlk işe girişim 15 Aralık 2016. Yüzde 41 engellilik oranıyla vergi indirimi aldım. 18 yıl sigortalılık süresiyle 4680 prim günümü doldurduğumda emekliliğe hak kazanabilirmişim, yaşa takılır mıyım? 

Engellilere sağlanan özel emeklilik koşullarıyla emeklilikte sadece sigortalılık süresi ve prim günü şartları aranıyor, yaş şartı aranmıyor. Yaş şartı aranmadığından da yaşa takılmanız söz konusu olmaz. Sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağladığınızda, yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirsiniz.

Babamın maaşından faydalanabilir miyim?

1963 doğumluyum ve yüzde 42 oranında süresiz engelli raporum var. 2022 sayılı Yasa kapsamında engelli aylığı alıyorum. Engelim ve yaşımdan dolayı iş olanağım yok. Kimsem yok, yalnız yaşıyorum. Memur emeklisi babam 2006 yılında vefat etti. Babamın maaşından faydalanabilir miyim?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre, vefat eden emekli devlet memurunun, iyileştirilmesi olanaksız hastalıklarının veya engellilik durumlarının çalışmalarına engel olduğu SGK Sağlık Kurulu'nca onaylanacak raporla tespit edilen erkek çocuklarına, muhtaç olmaları (aylık gelirinin asgari ücretin net tutarının altında olması) şartıyla aylık bağlanıyor.

Sağlık durumunuzun çalışmanıza engel olduğunun tespit edilmesi ve muhtaç olmanız halinde babanızdan aylık bağlanır. Ancak muhtaç durumda olsanız da yüzde 42 oranındaki engellilik durumunuzun çalışmanıza engel olduğunun SGK Sağlık Kurulu'nca kabul edilmesi zor gözüküyor.

Sezgin Özcan


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.