» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Doğum borçlanması yaparak SSK başlangıcımı öne çekebilir miyim?

 
17.02.2021 06:00 | Güncelleme: 17.02.2021 06:00

1983 doğumluyum. SSK girişim 5 Mayıs 2003. Toplam 4505 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? Doğum borçlanması yaparak SSK başlangıcımı öne çekebilir miyim? 2011 ve 2013 tarihlerinde iki doğum yaptım.

Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2495 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 4500 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de yine 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Doğum borçlanmasıyla sigorta başlangıç tarihinizi öne çekmeniz mümkün değil.

Ancak doğumlarınız arasında iki yıl süre varsa, doğum tarihleriniz sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Söz konusu sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak, iki doğumunuzu borçlanarak toplam 1440 gün kazanmanız mümkün. Bu durumda 1055 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayabilirsiniz.

Askerlik borçlanmamı yatırırsam, ne zaman emekli olabilirim?

SORU: 1965 doğumluyum. Temmuz 2003’te Bağkur’lu oldum. Ağustos 2020’de Bağkur’dan çıktım. 1889’da 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanmamı yatırırsam, ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: İki şekilde emekli olabilirsiniz: 1) 9000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak. Askerliğinizi borçlanıp, 2310 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte. 2) 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabi olarak. 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2027’de 62 yaşınızı dolduracağınız tarihte (bu seçenekte askerliğinizi borçlanmanıza da gerek yok) emekli olabilirsiniz.

Tam olarak ne zaman emekli olabilirim?

Soru: 1978 doğumluyum. 2002’den SSK girişim var. Aralıksız 17 yıl prim ödemem bulunuyor. Tam olarak ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 880 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca, 4500 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de yine 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

Bağkur’dan emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 tarihi itibarıyla prim ödeme gün sayısı belirler.

Soru: İlk sigortam (SSK) 1992’de yapıldı. 85 gün prim ödemem var. 1994’ten beri Bağkur’luyum. Acaba ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Bağkur’dan emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 tarihi itibarıyla prim ödeme gün sayısı belirliyor. Doğum ve askerlik tarihiniz hakkında bilgi vermemişsiniz ve Bağkur başlangıcınızı da tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtmişsiniz.

Sorunuzu 1 Ocak 1994’te Bağkur’lu olduğunuz ve 1 Haziran 2002 tarihine kadar ara vermeden prim ödediğiniz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için 9000 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Ara vermeden prim ödemişseniz 9000 gün priminiz olmalı. 54 yaşınızı da dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.