e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Doğumlarımı borçlanırsam, kıdem tazminatımı daha erken alabilir miyim?

25.09.2020 05:48 | Güncelleme: 25.09.2020 05:48

Sigorta başlangıç tarihim 12 Mayıs 2005. Toplam 3000 gün prim ödemem bulunuyor. 3 çocuğum var. Doğumlarımı borçlanırsam, kıdem tazminatımı daha erken alabilir miyim?

Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için 7000 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Kendi ve çocuklarınızın doğum tarihlerini bildirmemişsiniz. 4000 gün daha prim ödeyip priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alıp ayrılabilirsiniz.

Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonra ve aralarında iki yıllık süre varsa, doğumdan sonraki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız bulunuyor. Söz konusu iki yıllık sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak, üç doğumunuzu borçlanarak toplam 2160 gün kazanabilirsiniz.

Bu durumda; doğum borçlanmasından sonra 1840 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte, işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. Sonuç olarak doğum borçlanması ile kıdem tazminatına borçlanma gün sayınız kadar erken ulaşırsınız.

Bir yıl erken emekli olabilirsiniz.

SORU: 25 Kasım 1971 doğumluyum. 26 Ocak 1993’te devlet memuru olarak göreve başladım. Askerliğimi 25 Kasım 1997-25 Mayıs 1999 arasında yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: Hizmet süreniz yeterli olduğundan 55 yaşınızı dolduracağınız 25 Kasım 2026’da emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin iki ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Hizmet süreniz yeterli olduğu için 54 yaşınızı dolduracağınız 25 Kasım 2025’te emekli olursunuz.

PRİM 3600 GÜNE TAMAMLANACAK

SORU: 1959 doğumlu babamın SSK başlangıç tarihi 10 Mart 1988. Toplam 2134 gün prim ödemesi var. 600 gün askerliği ve 14 ay kadar Bağkur’u bulunuyor. Tahminen emekliliğine ne kadar süre vardır?  

CEVAP: Babanız SSK’dan yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalı süresi, 3600 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabi. Askerlik süresini borçlanıp, 446 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.