e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Dükkan ve Daire,Tapusuz alınabilir mi ?

15.06.2015 05:30 |

Kural olarak TAPU da kayıtlı bir taşınmaz mal ancak ve ancak tapu dairesinde sözleşme yapılarak veya Noter de düzenleme şeklinde sözleşme yapılarak satın alınabilir. Diğer sözleşme şekillerine Kanun ve sistemimiz itibar etmemiştir.

 Ancak, 

Konu, kat mülkiyetine ta bi işyeri ve mesken e gelince burada bir yol ayrımı var.

Müteahhitten , müteahhite ait olan daire veya işyerini satın alan vatandaşa Yargıtayımız uzun süredir bir istisna tanıyordu.
 

Müteahhit, arsa sahibine karşı borçlarını büyük oranda yerine getirmişse müteahhitten daire satın alan vatandaş müteahhitle helvacı kağıdı ( yazılı sözleşme ) olarak biline sözleşme ile alınan taşınmazın tapusunu elde edebilmek için satın alana dava açma imkanı veriyordu. 

Geçtiğimiz yıl çıkan güncel bir kararda bu durum bir ileri aşamaya geçti.

Bundan sonra, helvacı kağıdı dediğimiz adi yazılı sözleşme ile arsa sahibinden de daire ,dükkan alan vatandaş artık tapu davası açabilecek. Gerçi 1988 tarihli içtihat buna dolaylı bir şekilde olanak sağlıyordu ama artık kapı gibi emsal karar var.

Emsal kararın bir diğer teması da şu, 

Kat mülkiyetine tabi dükkan, daire gibi taşınmazların yazılı sözleşme ile devri geçersiz olsa da, taşınmaz, alıcısına devredilmiş, alıcı da oturmakta veya bu yerden başka türlü yararlanmakta ise ödeme eksik yapılmışsa da artık her hal ve şartta arsa sahibine karşı dava açıp tapusunu isteyebilecek.

Yani içtihatta en önemli husus ta ALICININ ÖDEMESİNİ EKSİK YAPMIŞ OLMASI HALİ !

Yargıtay, bu durumda alıcı vatandaşı TAPUYU EDİNEMEDİĞİ İÇİN MAĞDUR görüyor ve EKSİK ÖDEMENİN MAHKEME TARAFINDAN DA TAMAMLATTIRILABİLECEĞİ kararına imzasını atıyor.

Özetle , geçersiz sözleşme ile adi belge ile arsa sahibinden veya müteahhitten daire satın aldınız, sözleşmenizde ağır hususlar yazıyor, şu tarihte ödenmezse şöyle olur böyle olur diye. 

Benden söylemesi, hiç takmayın, ödeyemediğiniz bir kısım tutar olsa da mahkemeye tedbirli olarak müracaat edin, mahkemeden ara kararla bu tutarı yatırtıp kararla tapunuzu alın.
Saygılarımla.

Av. Öztürk Yazıcı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.