e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

E-Fatura Yerine Kağıt yada E-Arşiv Fatura Düzenlenmesine Özel Usulsüzlük Cezası

02.04.2018 06:22 |

Elektronik ortamda düzenlenmesi gerekirken kağıt olarak düzenlenen faturalar için uygulanan özel usulsüzlük cezaları ile ilgili yazılarda, Kanun yerine tebliğe dayanarak ceza kesilmesinin hukuki dayanaktan yoksun olduğu yönünde eleştiriler yapılmaktaydı.

7103 sayılı Kanun ile Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişiklikler neticesinde bu cezalar hukuki dayanağa kavuşmuş oldu.

Elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekenler de dâhil olmak üzere, verilmesi ve alınması icabeden fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu ile serbest meslek makbuzlarının verilmemesi, alınmaması, düzenlenen bu belgelerde gerçek meblağdan farklı meblağlara yer verilmesi, bu belgelerin elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekirken Maliye Bakanlığınca belirlenen zorunlu haller hariç olmak üzere kâğıt olarak düzenlenmesi ya da bu Kanun’un 227’nci ve 231’inci maddelerine göre hiç düzenlenmemiş sayılması halinde; bu belgeleri düzenlemek ve almak zorunda olanların her birine, her bir belge için 240 Türk lirasından aşağı olmamak üzere bu belgelere yazılması gereken meblağın veya meblağ farkının %10’u nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir.

Vergi Usul Kanunu’nun 227. maddesine göre belgenin öngörülen zorunlu bilgileri taşımaması halinde hiç düzenlenmemiş sayılır. Aynı Kanun’un 231/5. maddesinde ise azami 7 gün içinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.

e-Fatura olarak düzenlenmesi gereken faturaların kağıt ortamında ya da e-Arşiv fatura olarak düzenlendiği tespit edilirse her iki tarafa da faturanın %10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.