e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

EYT çıkarsa 8 Eylül 1999 dan önce sigortalı olanları kapsayacak

09.10.2019 07:17 | Güncelleme: 09.10.2019 09:22

Mayıs 1987 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 22 Aralık 2006. SSK’ya 3130 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili bir yasa çıkarsa ne zaman emekli olabilirim? İlerleyen zamanlarda memur olursam, 4/a’daki sigortamı aktarabilir miyim? Hakkım kaybolur mu?

SSK’dan emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 3870 gün daha prim ödeyip priminizi 7000 güne tamamlarsanız, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1370 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, yine aynı tarihte yani 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartıyla). EYT çıkarsa maalesef sizi kapsamayacak. Çünkü EYT çıkarsa 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanları kapsayacak. İleride memur olursanız SSK hizmet süreniz ile memuriyet süreniz birleştirilecek ve toplam hizmet süreniz üzerinden emekli olacaksınız. Yani herhangi bir hak kaybına uğramayacaksınız.

EYT konusunda kafalar karıştı. EYT var mı? Yok mu?

 

410 GÜN BORÇLANMA İLE HAZİRAN 2021’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 15 Haziran 1969 doğumluyum. Askerlikten sonra 7 Temmuz 1992’de SSK’lı olarak çalışmaya başladım. 9500 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım?

Cevap: Askerlik sürenizin 410 gününü borçlanırsanız emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz bile 52 yaşı dolduracağınız 15 Haziran 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.

DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN BAZI ŞARTLAR VAR

SORU: 1998 yılı Şubat ayında işe başladım. 2000 gün prim ödemem bulunuyor. İki çocuğum var. Çocuk borçlanması yapabilir miyim? Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Kendinizin ve çocuklarınızın doğum tarihlerini bildirmemişsiniz. Doğumlarınız Şubat 1998’den sonraysa ve aralarında iki yıl süre varsa, doğum sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Doğumlarınızın söz konusu şartları taşıdığını varsayarsak, iki doğumunuzu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. Doğum borçlanmasından sonra 2535 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca doğum borçlanmasından sonra 160 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

5975 GÜN PRİM ÖDEYİP 54 YAŞINIZI DOLDURACAKSINIZ

SORU: 1975 doğumluyum. İşe giriş tarihim 14 Nisan 1998. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5975 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 2029’da 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

GİRİŞTE ADINIZA ÇALIŞMA SÜRESİ BİLDİRİLMİŞSE BAŞLANGIÇ SAYILIR

SORU: 5 Ocak 1974 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Mayıs 1988. Sigortam stajyer ve çıraklık değil, normal sigortalılık değil mi?

CEVAP: Sigorta başlangıç tarihiniz olan 1 Mayıs 1988’de adınıza uzun vadeli sigorta kollarına(malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) çalışma süresi bildirilmişse, emeklilik açısından sigorta başlangıç tarihiniz 1 Mayıs 1988’dir.

ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİLİĞİMİ ÖNE ÇEKER Mİ?

SORU: 7 Temmuz 1971 doğumluyum. Sigorta girişim 11 Nisan 1994. 6700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi?

CEVAP: 5675 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerliğinizin 500 gününü borçlanırsanız, emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 7 Temmuz 2024’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu
Posta


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !