» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

EYT çıkarsa emekli olabilir miyim?

 
23.04.2021 04:07 | Güncelleme: 23.04.2021 04:07

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası onaylanırsa, durumum ne olur?

Soru: 30 Mayıs 1981 doğumluyum. İlk işe girişim 1 Ocak 1997. 6500 gün primim var. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası onaylanırsa, durumum ne olur?  

Cevap: 25 yıllık sigorta sürenizi dolduracağınız 1 Ocak 2022’den sonra sizin gibi sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyenleri emekli edecek bir yasa çıkartılırsa tabii ki siz de emekli olabilirsiniz. Ancak bu konuda fazla umutlu olmamak lazım. Çünkü EYT yasası çıkartılmayacağı bizzat Cumhurbaşkanı’nca açıklanmış bulunuyor.

Askerliği yatırmam emekliliğimi 2 yıl öne çeker mi? 

SORU: 7 Mayıs 1963 doğumluyum. Sigortalı işe giriş tarihim 24 Mart 1990. Bağkur’a 2010-2012 arasında 956 gün prim ödemem var. Şimdi sigortalı olarak çalışıyorum. Toplamda 2750 gün sigortam bulunuyor. Askerliğimi yatırırsam ne zaman emekli olurum? Askerliği yatırmam emekliliğimi 2 yıl öne çeker mi?  

CEVAP: Sorunuzdan SSK ve Bağkur prim toplamınızın 2750 gün olduğu anlaşılıyor. Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödemede ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 850 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi, 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (hemen başlayıp ara vermeden prim ödemeniz halinde 3 Eylül 2023’te). Askerlik sürenizi (18 ay kabul edilmiştir) borçlanıp, 310 gün de prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız 7 Mayıs 2023’te emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması emekliliğinizi 2 yıl değil sadece 4 ay öne çeker.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEMESİ BAĞKUR’A SAYILIYOR

Soru: 21 Kasım 1963 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 21 Ağustos 1992. Bağkur’da çocuk borçlanmam dahil 6 yıl 7 ay 2 gün primim bulunuyor. Ayrıca SSK’ya da 1802 gün prim ödemem var. Kalan günlerim için SGK’ya başvurursam isteğe bağlı sigorta yaptırabilir miyim? Bağkur ve SSK primlerimin toplamı 2372 gün. 3600 gün ve 58 yaşa tabi miyim?  

Cevap: Sorunuzda bir yanlışlık olmalı. SSK ve Bağkur prim toplamınızın 2372 gün olduğunu belirtmektesiniz. Oysa 6 yıl 7 ay 2 gün (2372) Bağkur’la, 1802 gün SSK priminin toplamı 4174 gün eder. Bu hesap doğru ve 1802 gün SSK prim ödemeniz Bağkur prim ödemenizden sonraysa, SSK’dan yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 3600 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 21 Kasım 2021’de emekli olabilirsiniz. Ayrıca SSK’ya isteğe bağlı prim ödeyemeyeceğinizi belirtelim. Çünkü isteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayılıyor. Bağkur ve SSK’ya hangi tarihler arasında ve kaç gün prim ödediğinizi bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.

61 YAŞINIZI ÇALIŞMADAN BEKLEYİP EMEKLİ İKRAMİYENİZİ ALABİLİRSİNİZ

SORU: 18.5 yıllık öğretmenim. Memuriyete 1998’in Mart ayında başladım, şimdi 46 yaşındayım. 2016’da ihraç edildim. Hiçbir SSK girişim yok. Sadece Emekli Sandığı hizmetim var. Askerliğimi asteğmen olarak yaptım. Emekli ikramiyesi alabilir.  

CEVAP: Bundan sonra herhangi bir sigortalılık statüsünde çalışmazsanız, 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olur ve memuriyet süreniz için emekli ikramiyesi de alırsınız.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.