e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

EYT için çözüm arayışları

21.09.2019 01:31 | Güncelleme: 21.09.2019 01:33

Sosyal Güvenlik uzmanı Mustafa İşcan EYT liler konusunda yaşanan son gelişmeleri açıklayarak EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için çözüm önerilerini anlattı.

Hükümet yetkililerinin daha önce birkaç defa “gündemimizde böyle bir konu yok” deyip gündeme alınmayan EYT’liler yapmış oldukları milyonluk mitingler ile inatçı ve kararlı tutumları ile öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatlerini çekerek gündeme alındılar ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili olarak Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdiğini açıkladı. 

Bu açıklama sonrası EYT’liler umutlandı ve sonucu bir an önce bekliyorlar. Benim düşüncem Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin öncelikle SGK ile görüşecek ve gerekli verileri elde edip daha sonra bu konuda gerek TV’de gerek ise gazetelerde köşe yazarlığı yapıp direkt halkın soru ve sorunlarını gündeme taşıyıp çözüm yolları arayan iş ve sosyal güvenlik uzmanlarının da olduğu ve EYT ile alakalı STK’lardan görevliler ile bir heyet oluşturup konunun çözümüne dair toplantılara geçip umutla bekleyen EYT’lilere bir an önce müjdeli haberler verilmedir.

Bu arada geçtiğimiz günlerde EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak ile Çankaya Köşkü’nde Prof. Dr. Vedat Bilgin bir görüşme yaptılar ve toplantı sonucunda EYT’liler Sayın Vedat Bilgin Bey’den de bir açıklama beklemektedir. Bir de umarız ileriki günlerde Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin sosyal güvenliğe dair yazanlar ile TV’lerde program hazırlayanlarla da bir görüşme yapıp halkın EYT ile ilgili beklentilerine dair görüşleri ve çözüm önerilerini de alarak sorunun daha uzamadan çözüm önerileri ile birlikte bir rapor olarak Sayın Cumhurbaşkanı’na sunar.

EYT SORUNU 20 YILINI DOLDURDU

Evet EYT’liler 09.09.1999 tarihinden itibaren 20 yılı aşkındır büyük bir mücadele göstererek hedeflerine adım adım yaklaşmaktadırlar. Hayat şartlarının gitgide zorlaştığı dönemlerde dağ gibi büyüyen bu sorunun bir an önce çözümünü beklemektedirler. Dernekleşme olmadan önce sosyal medya aracılığı ile bu işe öncülük edenler ayaküstü de olsa birkaç defa zamanın başbakanı şimdinin cumhurbaşkanı ile görüşüp kendilerine EYT dosyası sunduklarını biliyoruz hatta Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu konuya dair haklılıklarına dair açıklamaları olduğundan bu dönemde umutlar kat ve kat artmıştır inşallah EYT’lilerin umutları boşa çıkmaz diyoruz.

İŞVEREN YAŞLISIN, DEVLET İSE GENÇSİN DİYOR

Başlıktan da anlaşılacağı üzere özel sektörde yaşlı diye işe alınmayanlar emeklilik için müracaat ettiklerinde daha yaşın genç diye emeklilikleri ret olunan EYT’liler sorunu nasıl oluştu.

Değerli okurlar, bugünkü EYT sorununun kökü 8 Eylül 1999 tarihine dayanıyor. Bu tarihten önce SSK’lı olan sigortalıların emekli olabilmeleri için kadın çalışanların 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması; erkek çalışanların da 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması gerekiyordu. Bağ-Kur’lularda ise kadınlar 20, erkekler 25 yıl prim ödediklerinde emekliliğe hak kazanıyorlardı. Yani, emeklilik için yaş şartı aranmıyordu. Ancak 1999’un Eylül ayında sosyal güvenlik sisteminde büyük bir değişiklik yapıldı ve sigortalılık süresi, prim gün sayısına ek olarak emeklilik için bir de yaş şartı getirildi. Buna göre de emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlar için 58, erkek çalışanlar içinse 60’a çekildi ve prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı. Bir gecede yapılan değişiklikle emeklilik koşuluna yaş şartı eklendi. İşte bu durum, son yıllarda konuştuğumuz emeklilikte yaşa takılanlar sorununu doğurdu. Başlarda bu durumdan etkilenenlerin sayısı azdı ancak zaman geçtikçe prim gün sayısını doldurup da emekli olamayanların sayısı neredeyse her evde yaşanmaya başlanınca sokakta, kahvede, işyerinde en çok konuşulan sorun haline geldi.

EYT’LİLER İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Değerli okurlar, ekonomimizin zor süreçten geçtiği bugünlerde bütçedeki aktüeryal denge de gözetilerek ortak bir noktada uzlaşılmalıdır. Bu konuda daha önce de gündeme gelen yurtdışı benzer örnekler uygulanabilir. Almanya’da normalde emeklilik yaşı işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67 yaşıdır. Ancak, 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2’lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranı ile 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Ancak, daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları bir daha artmıyor. Finlandiya’da da benzer uygulama var ama daha güzel, eksik aylık bağlama oranı ile daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse bu kere her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor. Örnek olarak sunmuş olduğum 2 tür çözüm önerileri veya görüşmeler neticesinde gündeme getirilecek alternatif çözüm önerileri ile sorun çözülebilir.

Yazımı EYT’lilerin dillerimize pelesenk olmuş o muhteşem cümlesi ile bitiriyorum:

“Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, Çıksın Artık Bu Yasa!”
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !