» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

EYT’liler dikkat! Zararlı çıkabilirsiniz

 
21.10.2020 05:08 | Güncelleme: 21.10.2020 05:08

Emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) ücreti düşük olanlar, 2008 sonrası çalışma süresi uzadıkça emekli aylığının düşmesi nedeniyle sigortasız çalışma gibi arayışlara giriyorlar.

Sigortasız çalışanlar iş güvencesinden yoksun kalırlar, kıdem tazminatı alamazlar, işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar, kendi ceplerinden GSS primi ödemek durumunda kalabilirler. EYT’lilerin bu tür arayışlara girmesini önlemek için, prim gününü doldurduktan sonra çalışanlara emekli aylığı avantajı sağlayacak bir sistemin kurgulanması gerekir. Ahmet Kıvanç EYT'lilerin sorularını cevapladı.

EMEKLİLİK YAŞINI BEKLERKEN SİGORTASIZ ÇALIŞANIN KAYBI OLUR MU?

Emeklilikte yaşa takılmış (EYT) biri olarak halen bir işte sigortalı çalışmaktayım. Prim günüm doldu ve yaşı beklemekteyim. 02.06.2026’da emekli olacağım. Bugünden emekli olacağım tarihe kadar sigortasız çalışmamın bana herhangi bir olumsuz yansıması olur mu? 

Ayrıntıya girmemişsiniz ama anladığım kadarıyla “emekli aylığım düşer” endişesi ile böyle bir arayışa girmişsiniz. Öncelikle şunu belirteyim, çalışmaya devam ettikçe emekli aylığının düşmesi herkes için söz konusu değil. 1999 öncesi ve 2008 sonrası çalışma sürenize, SGK’ya bildirilen prime esas kazanç tutarınıza göre değişir. Brüt kazancınız iki asgari ücret tutarında ise emekli aylığınız düşmez, üç asgari ücret tutarında veya üzerinde ise çalıştığınız süre boyunca emekli aylığınız artar.

Sigortasız çalışmanın risklerini gözardı etmemek gerekir. Sigortalı çalışmadığınız takdirde kıdem tazminatı alamazsınız, iş güvenceniz olmaz. İşveren dilediği an sizi işten atar ve hiçbir hak iddia edemezsiniz. İşsiz kaldığınızda işsizlik ödeneği hakkından yararlanamazsınız. Eşiniz sigortalı bir işte çalışmıyorsa, kendi cebinizden genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemek zorunda kalırsınız.

Sigortasız işçi çalıştıran işveren de idari para cezası başta olmak üzere çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalır.

EYT’lilerin en fazla şikayet konusu olan bu soruna bir çözüm bulunması gerektiği de aşikar. Prim günü koşulunu yerine getirdikten sonra çalışmaya devam edenlerin emekli aylığını artıracak bir sistem kurgulanmalı.

TEKNOKENTLERDE ÇALIŞAN AR-GE’CİLERİN EMEKLİ AYLIĞI

Habertürk'teki Ar-Ge personeli için yazdığınız yazıyı gördüm. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Teknopark'ta çalışıyorum, hiç böyle düşünmemiştim. Bizim gördüğümüz E-Devlet'teki hizmet dökümündeki brüt tutar. Bu tutardan hesap yaptığımda gelir vergisi açık bir şekilde görünmüyor. İşverenime sorduğumda 5746’ya tabi olduğumuzu söyledi. Öyle olsaydı SGK dökümü ona göre hesaplanmaz mıydı? Eski çalıştığım, teknopark dışında olan işyerinde vergi dilimleri değiştikçe brüt tutar değişiyordu. Teknoparkta SGK’ya bildirilen brütü hep sabit görüyorum. Benim primim AR-GE personeli olmayanlara göre daha mı düşük oluyor? Bunu anlamanın basit yolu nedir?  

Teknokentlerde çalışan AR-GE personeli 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a, teknokent dışındaki AR-GE personeli ise 5746 Sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a tabidirler. (https://www.haberturk.com/onlarin-emekli-ayligi-dusecek-haberler-2835201-ekonomi) adresindeki yazımda ayrıntılı olarak anlattığım gibi her iki kanuna tabi AR-GE’cinin net ücretleri 8 bin TL olduğu halde, prime esas kazanç (brüt ücret) 4691’e tabi çalışanlarda 9.411,76 TL olurken, 5746’ya tabi çalışanlarda 11.190,22 TL olmaktadır. Emekli aylığı, SGK’ya bildirilen prime esas kazanç üzerinden bağlanır. Prime esas kazanç tutarı ne kadar yüksek olursa, emekli aylığı da o oranda yüksek olur.

Size ödenen net ücret, SGK’ya bildirilen kazanç tutarının yüzde 85’i oranında ise brüt ücretiniz düşüktür ve emekli aylığınız olumsuz etkilenir. Bu işlem kanuna uygundur. Ancak, mağduriyetin giderilmesi için kanun değişikliği gerekir.

Şunu da belirtmekte yarar var, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 37. maddesine göre, işveren işyerinde veya banka aracılığıyla ücreti öderken işçiye bordro (kanundaki adıyla ücret hesap pusulası) vermek zorundadır. Bordroda, diğer hususların yanı sıra vergi, sigorta primi gibi bilgilere de yer verilmesi gerekir. Çalışan, bordroya bakarak kendisine hangi ad altında ne tür ödeme yapıldığını, brüt ücretinin kaç TL olduğunu açık biçimde görebilmelidir.

SGK KIDEM TAZMİNATI ÖDER Mİ?

İşe girişim 1 Eylül 1999 öncesi ve 15 yıl 3600 gün şartlarını sağlıyorum. Çalıştığım işyeri beni işten çıkartmak istiyor. Ben de en iyi haklar ile ayrılmak istiyorum. 16 yıl kıdem tazminatını SGK’dan mı, işyerinden mi alırım? Kıdem tazminatımı bana lütuf gibi vereceklerini söylüyorlar. Eğer SGK’dan alabiliyorsam, önerdikleri ve zaten hak ettiğim ücreti ek tazminat olarak istemeyi düşündüm. Bu mümkün müdür? 

4/a’lı çalışanların kıdem tazminatının sorumlusu işverendir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kıdem tazminatı ödemez. Sadece 15 yıl 3600 prim günü gibi, yaş dışındaki asgari emeklilik koşullarını yerine getirenlerin işverenden kıdem tazminatı alıp alamayacaklarına dair yazıyı SGK düzenler.

İşveren fesih yasağı döneminde işten çıkardığı işçiye kıdem tazminatı ödemez. İş akdini sizin feshetmenizi ve böylece kıdem tazminatını ödemeyi önerebilir. İş akdini kendiniz feshederseniz ilk aşamada kıdem tazminatınızı alırsınız ama işsiz kalırsanız işsizlik ödeneğinden yararlanamazsınız.

İşveren kendisi işten çıkartırsa, tebligatı aldıktan itibaren 30 gün içinde önce arabulucuya başvurursunuz, sonuç alamazsanız dava açarsınız.

Dava sonucunda kıdem tazminatınızın yanı sıra ihbar tazminatı alırsınız. İşten çıktıktan sonraki işsiz kaldığınız günler için de davayı kazandıktan sonra İŞKUR’a başvurup işsizlik ödeneği alırsınız.

SSK EMEKLİSİ KADIN BAĞ-KUR’LU BABADAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

Babam BAĞ-KUR emeklisi. 2020 Temmuz ayında vefat etti. Biz evlenmemiş iki kız kardeşiz. Kardeşim SSK’dan emekli, ben hala çalışıyorum. Kardeşim babamın aylığını alabilir mi?  

Ölen kişinin kız çocuklarına yetim aylığı bağlanabilmesi için bekar olması, sigortalı olarak bir işte çalışmaması veya kendi çalışması nedeniyle emekli aylığı bağlanmamış olması gerekir. Bunun tek istisnası, anne ya da babanın Emekli Sandığı, çocuğunun ise SSK veya BAĞ-KUR kapsamında olmasıdır.

Kız kardeşiniz kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı aldığı için BAĞ-KUR’lu babanızdan dolayı yetim aylığı alamaz. Siz ise emekli olmadan işten ayrıldığınızda veya işsiz kaldığınızda yetim aylığı bağlatabilirsiniz ama kendi çalışmanızdan dolayı emekli aylığınız bağlandığında yetim aylığı kesilir.

Kaç gün askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı öne çekebilirim?  ​

05.01.1970 doğumluyum. Sigorta girişim 01.04.1993. Muvazzaf askerlik hizmetimin başlangıcı 28.2.1990. 6000 günden fazla prim günüm mevcut. Kaç gün askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı öne çekebilirim?  

İşe giriş tarihi itibarıyla SSK’dan 5675 prim günüyle 54 yaşında emekli olursunuz. Askerliği sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapmış olduğunuz için, 130 gün askerlik borçlanması yaptığınızda emeklilik yaşınızı 53’e çekebilirsiniz. Askerlik borçlanmasını bu yıl içinde yaparsanız 130 gün için 4 bin 81 TL prim ödersiniz.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.