e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ekim 2008’den Sonra İlk Defa Sigortalı Olan İşçi- İşveren- Kamu Görevlisi Emekli Aylığı Hesaplaması Eşitlendi

25.04.2019 21:16 | Güncelleme: 25.04.2019 21:16

5510 Sayılı SS ve GSS Kanun ile birlikte; İlk defa Ekim 2008 ‘den sonra 5510 sayılı Kanun Kapsamında olan çalışanlar için emekli aylığı hesaplaması eşitlendi.

4/a-Hizmet Akdi ile Çalışanlar,

4/b-İşveren Statüsünde Olanlar(Muhtar,Çiftçi Dahil),

4/c-Kamu Görevlileri

Emekli Aylıkları hesaplama sistemi eşitlendi.

Bu şu demek oluyor;

Mahallenizde çalışan çöpçü Mehmet Dayı,Bakkal Hasan Abi,Öğretmen Ali abi,Ayşe Abla artık emekli aylıklarında bir avantajları olmayacaktır.

Özellikle ünvanlı memurlar ,eski ünvanlı memurlar gibi korumacı bir yapıya sahip olamayacaktır.

Örnek:

20 yıl önce Öğretmen,Kaymakam,Vali,Subay,General vs emekli olsa da ,5434 tabi olan yeni emekli olanla arasın da emekli aylığı farkı olmaz.

2008/ Ekim sonrası ilk defa 5510 sayılı Kanun Kapsamında olanlar Primli sisteme göre emekli aylıkları hesap edilecektir.

Kamu çalışanı memurlardan ne yazık ki SPEK tavanı olan 19.188,00 TL’den prim ödeyen sayısı oldukça az kesim var.

Ortalama memur SPEK’leri de düşüktür.

Burada gözler 5510/4-c tabi yeni memurlarda SPEK bildirimleri doğru mu olgusuna gözleri çeviriyor,bu işte herhalde SGK görev alanına girdiğinden kontrol yapılmasında fayda var.

5510/4-1-a İşçi,4-1-b İşvereni ise genel de ağırlıklı olarak taban SPEK ağırlıkta olduğundan ileride alacakları emekli aylıkları da 1.000 TL düzeyi ile ikincil alt sınırla kontrol altına alınmıştır.

Örnek:

Aşağıdaki Tablo 5510 İlk defa Sigortalı olanlar dikkate alınmış,2019 Yılı 2.558,40 TL göre işlem yapılmıştır.(2558,40 bilgi amaçlı sanal bir rakamdır.)(Güncellenmiş olarak düşünülmüş olsun)

5510 GÖRE PRİM GÜNÜ ABO ORTA. GÜNCELLENMİŞ SPEK
4/A 7200 40% 1.023,36 TL
4/B-C 9000 50% 1.279,20 TL
4/A-B-C 5400 30% 767,52 TL

 (*) Dönem zamları ve ek ödeme dahil değildir.

Şunu göreceğiz,Kısmi aylık alan genel de 4/a-b çoğunlukta olacağı için 1.000 TL altında kalacağından koruma altına alınır.

SONUÇ:

4 -1(a) ve (b) kapsamındaki sigortalılar ile (c) kapsamına göre 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan tutardır.

Ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

Aylık bağlama oranı, sigortalının malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90’ı geçemez.

Hesaplanan aylığın başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde ,Ocak ödeme dönemi için gelir ve aylıklara uygulanan artış oranı kadar artırılarak, yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle Ocak ödeme dönemi, daha sonra Temmuz ödeme dönemi için gelir ve aylıklara uygulanan artış oranları kadar artırılarak, sigortalının aylık başlangıç tarihindeki aylığı hesaplanır.

VEDAT İLKİ
vedat.uzman@gmail.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !