» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Eksik günlerimi geriye dönük ödeyebilir miyim?

 
02.08.2021 04:25 | Güncelleme: 02.08.2021 04:25

azı işyerleri primimi yatırmadığından emekli olamıyorum. Eksik günlerimi geriye dönük ödeyebilir miyim?

Sosyal güvenlik sistemimizde eksik günler borçlanılarak emekli olma usulü yok. Maalesef geriye yönelik borçlanmayla gün kazanıp emekli olamazsınız. Şayet varsa borçlanma şartlarını taşıyan doğumlarınızı, yurtdışı çalışma sürenizi veya yurtdışında ev hanımı olarak geçen sürelerinizi borçlanarak gün kazanabilirsiniz.

Emekli SSK veya Bağkur'dan yetim aylığı alabilir mi?

Soru: Emekli Sandığı’ndan emekli dul bir bayanım. Annem Bağkur emeklisiyken 2005 yılında vefat etti. Babam ise SSK emeklisi olarak 2019 yılında vefat etti. Annemden ve babamdan yetim maaşı alabilir miyim?  

Cevap: SSK ve Bağkur emekli kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Emekli olduğunuzdan maalesef Bağkur’dan ve SSK’dan yetim aylığı alamazsınız. Ancak tersi olsaydı yani siz Bağkur veya SSK emeklisi, anne veya babanızdan biri Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirdiniz. Çevrenizde bu durumda olup aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

ANNENİZ PİIMİ 5400 GÜNE TAMAMLAMALI

Soru: 1966 doğumlu annemin sigorta girişi 2016’da gerçekleşti. Annem çalışıyor ancak tam zamanlı olmadığından toplam 852 gün primi var. Nasıl emekli olabilir?  

Cevap: Anneniz emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 61 yaş şartlarına tabi. 4548 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. SGK kamu bankları ile kredi protokolü imzaladı, vasiniz kredi çekebilir.

VASİNİZ SİZİN ADINIZA KREDİ ÇEKEBİLİR

Soru: 2 Nisan 1959 doğumluyum. Bağkur girişim 1989’da olup 604 gün prim ödemem var. Şimdi 7326 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanacağım. 3600 gün üzerinden veya 1800 gün üzerinden emekli olmak istiyorum. Yüzde 96 oranında özürlü maluliyetim var. Şu an cezaevindeyim. 10 yıl daha kalacağım. Bankadan nasıl kredi çekerim? Vasi benim adıma bankadan kredi çekebilir mi?  

Cevap: Yaş sorununuz yok. 7326 sayılı af kanunundan yararlanacağınızı belirttiğinize göre, prim borcunuzdan dolayı durdurulmuş Bağkur sigortalılık süreniz olmalı. SSK’dan sonra Bağkur’a 1260 günden fazla prim ödemeniz varsa (veya ihyadan sonra olursa), 3600 günle SSK’dan emekli olma şansınız yok. Şayet af kanunundan yararlanarak ihya (canlandırma) edeceğiniz Bağkur süreniz ile toplam priminizi 5400 güne tamamlayabilirseniz, ihya işleminden sonra Bağkur’dan emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Ayrıca primi 5400 güne tamamlayamaz ama ihya ile priminizi 1800 güne tamamlayabilirseniz ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybınız varsa, raporunuz ile tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu; malul olduğunuza karar verirse malulen emekli olmanız da mümkün. SGK, kamu bankaları ile kredi protokolü imzaladı. Prim borcunu ödediği zaman emekli olabilen sigortalılara kredi verilerek emeklilikleri sağlanıyor. Kredinin geri ödemesi de emekli aylığından kesinti yoluyla yapılacak. İhya ile emekli olabilirseniz vasiniz sizin adınıza kredi çekebilir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.