e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Elektronik Finansal Raporlama

26.03.2019 10:50 | Güncelleme: 26.03.2019 10:56

Bağımsız denetime tabi şirketlerin TFRS ya da BOBİ FRS’ye göre hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolarının bilgisayar ortamında işlenerek finansal analizlerde kullanılması amacıyla Kurumumuz bünyesinde Elektronik Finansal Raporlama (EFR) Projesi başlatılmıştır.

Mevcut Durum

Bilindiği üzere, bağımsız denetime tabi şirketlerin finansal tablolarının denetimi neticesinde düzenlenen denetçi raporu ile denetimden geçmiş finansal tabloları bağımsız denetim kuruluşu ya da denetçi tarafından Kurumumuza bildirilmektedir. Bu bildirim, Kurumumuz Sözleşme Bilgi Giriş Sistemi (SBG) üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Söz konusu bildirimlerde finansal tablolar PDF formatında SBG’ye yüklenmektedir.

Bu durum, ticari esaslara göre hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş finansal bilgilerin Kurumumuzca sağlıklı bir şekilde analiz edilmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca, ülkemizde şirketler genelinde yapılan analizlerde ticari esaslara göre hazırlanmamış ve bağımsız denetimden geçmemiş bilgilerin kullanılması, bu analizlerin güvenilirliğini ve ihtiyaca uygunluğunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Elektronik Finansal Raporlama

EFR Projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, SBG’ye entegre bir sistem oluşturulmuş olup, şirketlere ilave bir ara yüz veya işlem yükümlülüğü getirilmeyecektir. Sistemin bazı denetim kuruluşlarıyla birlikte test edilmesinin ardından bağımsız denetim kuruluşlarının ve denetçilerin, finansal tabloları bu sistem aracılığıyla elektronik ortamda Kurumumuza bildirmesi sağlanacaktır. Finansal tabloların sisteme yüklenmesinde, TFRS ve BOBİ FRS uyarınca hazırlanan her bir finansal tablo türü için Kurumumuz tarafından Excel olarak oluşturulmuş tek tip tablo formatları kullanılacaktır.

Bildirimlerde, Excel dosyalarında yer alan formatlara tam bir uyum sağlanması gerekmekte olup, formatlarda herhangi bir değişiklik yapılamayacaktır. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda yararlanılmak üzere, oluşturulan tablo formatları şirketler ile bağımsız denetim kuruluşu ve denetçilerin dikkatine sunulmaktadır. Bu kapsamda, oluşturulan sistem test amacıyla bazı denetim kuruluşlarının kullanımına açılmış olup, test aşamasının tamamlanmasının ardından sistem, diğer tüm bağımsız denetim kuruluşları ve denetçilerin kullanımına açılacak ve 2018 yılı finansal tablolarının belirlenen formatlarda sisteme yüklenmesi sağlanacaktır.  

EFR Projesi kapsamında geliştirilen sistem, dünya genelinde kabul gören ve XML’in işletme ve finansal raporlama alanında kullanılması amacıyla geliştirilmiş, bu kapsamda işletme ve finansal bilgilerin hazırlanması, sunulması ve bilgi alışverişine konu edilmesini amaçlayan raporlama dili XBRL’in altyapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Excel olarak sisteme yüklenecek olan finansal tablolara ait her bir kalem sistem üzerinde tanımlanmış olan XBRL elementleriyle eşleştirilmekte ve böylece finansal tablolardan elde edilen veriler analize uygun hale getirilmektedir.

Elektronik Finansal Raporlama Sisteminden Beklenen Faydalar

Bağımsız denetime tabi olan şirketler, ülkemizde faaliyet gösteren tüm sermaye şirketlerinin sayısal olarak küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen, aktif büyüklük ve satış hasılatı bakımından ülkemiz ekonomisi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle EFR ile bu şirketlerin ticari esaslara göre hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş finansal bilgileri analiz edilmeye uygun hale gelecektir. Bu veriler kullanılarak;

• Şirketlerin mevcut ekonomik durumlarının görülebilmesi,

• Finansal analizler aracılığıyla şirketlere ilişkin ekonomik değerlendirmelerin yapılabilmesi,

• Şirketlerin NACE (Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması) kodları kullanılarak sektörel analizlerin yapılabilmesi,

• Riskli şirketler veya sektörler hakkında zamanında tedbir alınabilmesi,

• Bu şirketlerin aktif toplamı ve net satış hasılatı gibi kriterler açısından ülkemiz ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturmaları nedeniyle makroekonomik risk analizlerinin yapılabilmesi 

mümkün hale gelecektir.

Bu değerlendirme ve analizler, Kurumumuz bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra ülkemizde finansal raporlamadan sağlanan faydanın artırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Elektronik Finansal Raporlama Sistemi hakkındaki sorularınızı efr@kgk.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

BOBİ FRS ve TFRS için tablo formatlarına yer veren excel dosyalarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

 

BOBİ FRS Tabloları

BOBI FRS Finansal Durum Tablosu (Konsolide)

BOBI FRS Kar veya Zarar Tablosu (Konsolide)

BOBI FRS Nakit Akış Tablosu - Dogrudan Yontem (Konsolide)

BOBI FRS Nakit Akış Tablosu - Dolaylı Yontem (Konsolide)

BOBI FRS Özkaynak Değişim Tablosu (Konsolide)

BOBI FRS Finansal Durum Tablosu (Münferit)

BOBI FRS Kar veya Zarar Tablosu (Münferit) 

BOBI FRS Nakit Akış Tablosu - Dogrudan Yontem (Münferit)

BOBI FRS Nakit Akış Tablosu - Dolaylı Yontem (Münferit)

BOBI FRS Özkaynak Değişim Tablosu (Münferit)

*BOBİ FRS tüm tablolarını sıkıştırılmış formatta indirmek için tıklayınız.

TFRS Tabloları

TFRS Finansal Durum Tablosu (Konsolide) 

TFRS Kar veya Zarar Tablosu (Konsolide)

TFRS Kapsamlı Gelir Tablosu (Konsolide)

TFRS Nakit Akış Tablosu - Doğrudan Yöntem (Konsolide)

TFRS Nakit Akış Tablosu - Dolaylı Yöntem (Konsolide)

TFRS Özkaynak Değişim Tablosu (Konsolide) 

TFRS Finansal Durum Tablosu (Münferit)

TFRS Kar veya Zarar Tablosu (Münferit)

TFRS Kapsamlı Gelir Tablosu (Münferit)

TFRS Nakit Akış Tablosu - Doğrudan Yöntem (Münferit)

TFRS Nakit Akış Tablosu - Dolaylı Yöntem (Münferit)

TFRS Özkaynak Değişim Tablosu (Münferit)

*TFRS tüm tablolarını sıkıştırılmış formatta indirmek için tıklayınız.

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.