Emekli Çalışanların Maaşında Kesinti Olmaz.

15.04.2019 07:01 |

Hangi statüden olursa olsun emekli olduktan sonra özel sektör işyerlerinde çalışılmaya başlanması halinde işveren tarafından emekli çalışanın sosyal güvenlik destek primi yatırılmak zorundadır.

Emekli olanların bazıları kendi rızaları ile sigorta yapılmasını istememektedir ancak bu kanunen yasaklanan bir durumdur. Bildirim yapılmazsa gerek idari yaptırımlarla gerekse iş kazası gibi hallerde adli soruşturmalara maruz kalınabilir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu 2018/38 sayılı emeklilik genelgesini yayımlayarak emeklilik işlemlerini tek bir genelge altında topladı. Uygulamada birlikteliği de sağlayan bu genelge ile karışık birçok konu sadeleştirildi. Özellikle soyut mevzuat konuları örneklemeler ile tüm vatandaşlarımızın emeklilik ile ilgili konuları anlayacağı bir hale getirildi.

Bu genelgeyle emeklilik işlemlerinde bazı uygulamalara açıklık getirildi, bazı uygulamalar ise tamamen değiştirildi. Vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren ve tamamen değiştirilen uygulamalardan birisi de sosyal güvenlik destek primine (sgdp) tabi çalışan sigortalılarla ilgili "Sigortalı işe giriş" işlemlerindeki uygulamadır. İlk defa 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olan ve emekli olan vatandaşlarımız tekrar çalışmaya başladıklarında sigortalı işe girişleri tüm sigorta kollarına tabi olmak istememeleri durumunda sosyal güvenlik destek primi olarak yapılmaktadır. Sosyal güvenlik destek primini biraz açacak olursak sosyal güvenlik destek primini emekli olarak çalışan sigortalıların iş kazası ve meslek hastalığı riskine karşı koruyan bir sigorta türü olarak açıklayabiliriz. Yani kişi hem emekli aylığını alabilmekte hem de fiili çalışmasının karşılığı olan ücretini işvereninden almaktadır. Sosyal güvenlik destek priminin zorunlu bir sigorta türü olduğunu belirtmek isterim. Kişi ben zaten emekliyim destek primine gerek yok sigortasız çalışabilirim diyemez. Bu şekilde çalıştırılan sigortalıdan dolayı 5510 sayılı yasa ile bu şekilde kayıt dışı çalıştıran işverenlere yönelik çeşitli yaptırımlar vardır.

Sgdp ile ilgili en sık sorulardan birisi bu şekilde çalışmanın emeklilik maaşına bir etkisinin olup olmadığıdır. Sgdp'li çalışmanın emeklilik aylığına direkt bir etkisi söz konusu değildir. Yani sgdp'li çalışma ile elde edilen gün sayısı veya kazançlar bağlanmış olan emeklilik aylığına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Peki sgdp ile kazanılan haklar nelerdir?

Başta da belirttiğimiz gibi sgdp'ye tabi çalışan sigortalımızın çalıştığı işte maruz kaldığı/kalacağı iş kazası ve meslek hastalığı riskine karşı çalışanı koruma altına almayı amaçlayan bir sigortadır. Sgdp'ye tabi çalışan kişi herhangi bir iş kazası, meslek hastalığına uğrarsa bu kişiye geçici iş göremezlik ödeneği ödeneceği gibi eğer bu kazadan dolayı çalışma gücünde kayıp olursa ve bu kayıp SGK tarafından belirlenen oranın da üzerindeyse kişiye emekli aylığından ayrı olarak sürekli iş göremezlik geliri de bağlanacaktır. Ölümle sonuçlanan iş kazalarında ise emekli sigortalının hak sahiplerine emekli aylığının yanında ölüm geliri de bağlanabilecektir. Asıl konumuza gelecek olursak bu genelge ile birlikte daha önceki uygulamada işverence sgdp kapsamında yapılması gereken sigortalı işe giriş bildirgesi yanlışlıkla tüm sigorta kollarına tabi yapılması halinde yapılacak işlemlerde köklü değişiklik yapılmıştır. Önceki uygulamada emekli aylığı alan kişinin sgdp yerine tüm sigorta kollarına tabi girişi sisteme girildiği anda emekli aylığı kesilmekteydi. Bu durumdaki kişiye tercih hakkı tanınıyor ve tercih bildirim formu ile tüm sigorta kollarına tabi mi yoksa sosyal güvenlik destek primine tabi mi çalışmak istemesi konusunda seçim yapıyordu. Sigortalının tercihini içeren bu formun kuruma intikalinde herhangi bir süre kısıtlaması yoktu. Sigortalı bu durumun farkına 6 ay sonra vardıysa ve tercih bildirim formu ile sgdp'ye tabi çalıştığını beyan etmişse Kurum bu tercihe göre kişinin emekli aylığını kesildiği tarih itibariyle tekrar bağlayıp kişinin çalışmalarını tüm sigorta kollarından sgdp'ye çeviriyordu. 2018/38 sayılı genelge ile artık bahsettiğimiz şekilde sigortalının işe giriş bildirgesi yanlışlıkla tüm sigorta kollarına tabi çalışma kolunda yapılması durumunda başvuruda süre kısıtlaması söz konusu olacaktır. Kişinin emekli aylığının kesildiği dönemi takip eden ayın sonuna kadar Kuruma başvurmazsa veya bu tarihten sonra başvurursa bu talepler dikkate alınmayacaktır. Sigortalı işe giriş tüm sigorta kollarına tabi olarak kabul edilecek ve sigortalının yazılı beyanını içeren dilekçesi SGK kayıtlarına intikal ettiği tarihte hüküm ihtiva edecektir.

Bu duruma örnek verecek olursak: 4A sigorta statüsünden emekli kişinin aylığını her ayın 19'unda aldığını kabul edersek bu kişinin 01.05.2019 tarihindeki işe girişi tüm sigorta kollarına tabi olarak yapılmış olsun. Bu giriş bildirgesine istinaden kişinin aylığı 19.05.2019 tarihinde kesilecek ve 2019 Haziran aylığı gönderilmeyecektir. Sigortalının aylığın kesilmesin esas olan bu çalışmasının sgdp şekline dönüştürülmesine yönelik 31 Temmuz 2019 tarihine kadar talepte bulunması halinde talebi doğrultusunda sosyal güvenlik destek primine tabi olarak işe girişi düzeltilip aylıkları ödenecektir. Ancak 31 Temmuz 2019'dan sonra yapılan talepler ise dikkate alınmayacaktır.

Özellikle işverenlerimizin ve mali müşavirlerimizin emekli kişileri çalıştırmak istediklerinde bu işe giriş hususunu dikkate almasında fayda olduğu kanaatindeyim.

Mustafa YILMAZ
bursahakimiyet.com.tr

sgdp     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !