» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emekli aylığı bağlatabilmek için işyerinden ayrılma şartı kalktı.

 
07.03.2021 05:49 | Güncelleme: 07.03.2021 05:49

Emekli aylığı bağlatabilmek için işyerinden ayrılma şartı kalktı. Artık aynı işyerinde çalışmaya devam edecek kişilerin çıkış-giriş yapmasına gerek yok.

İşten ayrılmadan emekli aylığı bağlatabilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta verdiği bir karar, emekliliğine kısa süre kalan çalışanlara kolaylık getirdi. Mahkeme, 506 sayılı kanunda yer alan ve emekli aylığı bağlatmak için sigortalının işyerinden ayrılmasını gerektiren hükmü iptal etti. Yani emekli aylığı bağlatmak için işyerinden ayrılma şartı fiilen 14 Ocak itibarıyla kalkmış oldu.

SGK DÜZENLEYECEK

Bir çalışanın emekli aylığı bağlatmak için SGK'ya başvuru yaparken eğer çalışıyorsa işten çıkış bildirimini de başvurusuna eklemesi gerekiyordu. Karar sonrası SGK aylık tahsis taleplerinde hali hazırda çalışmakta olan kişiler için işten çıkış bildirgesini aramayacak.

Bu çerçevede SGK'nın konuyla ilgili düzenleme yapması, ilgili genelgeler ve ekranlarda düzeltmelere gitmesi gerekecek. Emekli aylığı talebinde bulunacak kişinin işten çıkışını gerektirmeyecek daha hafif nitelikteki tedbirler öngörülerek aylık bağlatabilmesinin mümkün olabileceği, hükmün iptali için en somut gerekçe. Çalıştığı işyerinde emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edecek kişiler, işverenlerine tarihi bildirip, çıkış-giriş sonrası aynı işyerinde fakat farklı statüde çalışmaya devam ediyordu. Karar sonrası bu kişiler için tek fark çıkış-giriş işleminin yapılmayacak olması. İşçilerin işverenlerine emekli olacaklarını bildirmelerinde bir farklılık yok.

ÇIKIŞ-GİRİŞ YAPMAYA GEREK YOK

Örneğin kişi 1 Haziran 2021'de emeklilik için gerekli koşulları sağlamış ve aynı işyerinde çalışmaya devam edecekse işveren Anayasa Mahkemesi kararı öncesi kişiye 1 Haziran 2021 tarihli işten çıkış, 2 Haziran 2021 tarihli işe giriş bildirgesi veriyor, çalışan da çıkış bildirgesiyle SGK'ya emekli aylığı için müracaat ediyordu. Karar sonrası çalışan 1 Haziran'da işverenine bilgi verecek ve emekli aylığı bağlatacağını ifade edecek. Ancak bu kez işverenin işten çıkış bildirgesi vermesi gerekmeyecek. Çalışanın emekli aylığı bağlattıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam edeceğini işverene ve SGK'ya beyan etmesiyle bu geçiş yönetilebilecek. SGK'nın da uygulamasını bu şekilde revize etmesi yüksek ihtimal. Yani işten çıkış ve giriş yapılmasına gerek kalmayacak.

İŞVERENE BİLDİRİM ŞART

Anayasa Mahkemesi kararı emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edecek çalışanlar için sonuç doğuruyor. Ancak çalışanların emeklilikten sonra da çalışmaya devam ettikleri işyerlerinde mağduriyet yaşamamaları için işverenlerine mutlaka bildirimde bulunmaları ve sigortalılık statülerine ilişkin değişimi ifade etmeleri gerekiyor.

Okan Güray Bülbül


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.