» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emekli çalışanın kıdem tazminatı

 
09.06.2021 05:21 | Güncelleme: 09.06.2021 05:21

Kendi isteğimle ayrılırsam tazminatalabilir miyim? Tazminat alabilmem için hangi şartlar gerekiyor?

2004 yılında emekli oldum. 2005 Kasım ayından itibaren bir tekstil firmasında çalışmaktayım. Çalıştığım işyerinde adıma destek primi ödenmektedir. 16 yıldır çalışıyorum. Kendi isteğimle ayrılırsam tazminat alabilir miyim? Tazminat alabilmem için hangi şartlar gerekiyor?

Kendi isteğinizle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. İşveren tarafından İş Kanunu'nun 25. maddesinde sayılan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışınız dışında bir nedenle işten çıkarılırsanız ya da İş Kanunu'nun 24. maddesinde sayılan haklı nedenlerden birine bağlı olarak siz işten çıkarsanız, kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Bir üçüncü durum olarak, emekli aylığınızı kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak bir süre çalıştıktan sonra yeniden emeklilik talebinde bulunmak üzere işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanmanız mümkün olur. 

 

4/a sigortalıları açısından sigortalılık süresi 

1975 doğumlu bir bayanım. 1994 Ocak ayında işe girişim var. O zaman 105 günlük bir prim ödemem oldu. Daha sonra 13.10.2005 ile 04.08.2017 tarihleri arasında 11 yıl 9 ay 22 gün 4/b ödemem var. 2017 yılından bugüne kadar 1320 gün 4/a ödemem var. Emeklilik şartlarıma baktığımda “50 yaş, 5.675 gün, 20 yıllık sigortalılık” diyor. Primim dolmuş görünüyor. Ancak sigortalılık süresi kavramını tam anlayamadım. İşe girişten itibaren 20 yıl bilfiil sigortalı değilim, arada boşluk var. 1994'ten bu yana 20 yıl mı çalışma gerekiyor?

4/a (SSK) kapsamında emeklilik açısından sigortalılık süresi, ilk defa sigortalı olunan tarih ile hesaplamanın yapıldığı tarih arasında geçen süredir. Bu sürenin hesabında prim ödenmemiş süreler de dikkate alınıyor ve bilfiil çalışmış olmak gerekmiyor. 

Bu bağlamda sigortalılık süreniz adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödendiği Ocak 1994 ile emekli olacağınız tarih arasındaki süre olup, an itibarıyla 20 yıllık sigortalılık süreniz dolmuş (sigortalılık süreniz 27 yıldan fazla). 5.675 prim gününü de tamamlamışsınız. 2025 yılında, 50 yaşınızı dolduracağınız ayın doğduğunuz gününde emekli olmaya hak kazanırsınız

Emeklilik için işten ayrılmış olmak gerekiyor 

Emekliliğim için gereken sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartlarını tamamladım. 1 yıla yakın süredir emekli aylığı alamadım. Çalışmakta olduğum şirketin kuralları gereği, emekli aylığını alabilmem için işten ayrılıp ilişiğimi kesmem gerekiyormuş.

4/a (SSK) kapsamında sigortalı olanların emeklilik başvurusu için işten ayrılmış olmaları gerekiyor. Bu, şirket kuralı değil 5510 sayılı SSGSS Kanunu'nun hükmü. Çalışmanız devam ederken, yapacağınız emeklilik başvurusu SGK tarafından kabul edilmez. Ancak bu durumu basit bir şekilde aşmak mümkün. Önce işten ayrılıp emeklilik başvurusunda bulunur, sonra sosyal güvenlik destek primine tabi çalışma seçeneğiyle işe girişiniz yapılır ve çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak çalıştığınız şirketin emekli olanlarla çalışmaya devam etmemek gibi bir kuralı varsa, bunun için yapacak bir şey yok. 

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.