Emekli maaşı çalıştıkça neden düşüyor?

26.02.2019 06:30 |

Fazla çalışınca fazla mı emekli maaşı alacaksınız? Herkesin hayallerini süslediği emeklilik hayatını rahat geçirmek sizin elinizde. Fazla prim gün sayısında emekli maaşları neden düşüyor? Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt makalesinde fazla çalıştıkça emekli maaşının düşme sebeblerini açıklıyor.

Sigortalıların çalıştıkça emekli maaşları düşüyor!

Normal şartlarda insanların prim gün sayısı arttıkça, insanların sisteme prim ödedikleri süre daha fazla oldukça daha fazla emekli maaşı almaları gerekiyor.

Asgari Ücret'lilerin Fazla Süreli Çalışmaların Emekli Maaşı Düşüyor.

Türkiye’de tam tersine emekliliğe hak kazananlar için veya emekliye hak kazanamayanlar için sistemde kalmaya devam ettikleri her ay için emekli maaşlarında 2-3 lira civarında bir düşüş oluyor.

Bunu şu şekilde özetleyebiliriz; bir kişinin çalışma hayatında son noktayı koyup ben artık emekli olmak istiyorum demesiyle birlikte SGK’ya gerekli koşulları sağladığını söyleyip emekli olmak için başvurmasıyla birlikte kendisine bir emekli aylığı bağlanıyor.

Tavandan ödeyenin maaşı artıyor

Emekli maaşı asgari ücret veya bunun 2 katından az olan çalışanlar için düşer, üç asgari ücretten fazla SGK matrahı olanlar içinse yükselir. Özellikle tavandan prim ödeyenler için her ay çalıştıkça emekli maaşı 20 TL civarında yükselir.

Görüldüğü gibi düşük maaşlılar açısından olumsuz bir tablo var. Burada bir düzenleme yapılarak olumsuzluğun giderilmesi gerekiyor.

Emekli Maaşlarının düşmesinde sorun neden kaynaklanıyor?

Asgari Ücret ile çalışanları Emekli Maaşının düşmesinde sebek aylık bağlam oranı. SGK uygulamasında, 1.10.2008 sonrasında çalışma süresi arttıkça aylık bağlama oranı düşmektedir. Bu sistem sigortalıları erken emekliliğe teşvik ediyor. Yani, sisteme daha uzun süre prim ödeyenler düşük aylık bağlama oranıyla adeta emekli maaşı düşürülüyor.

Oysa 25 yılın üzerinde prim ödeyen sigortalılar hem daha fazla prim ödüyor, hem de emekli olması halinde alabileceği emekli maaşından feragat ediyor.

Sigortalıların Emekli Maaşlarındaki düşüş nasıl düzeltilir?

Bu nedenle sosyal güvenlik sistemine daha uzun süre prim ödeyen sigortalıların aylık bağlama oranları gün sayısındaki artışa bağlı olarak kademeli şekilde artırılmalıdır. 

Sorun, sistemde esaslı bir değişiklikle, daha uzun süre prim ödeyenlere daha yüksek aylık bağlama oranı getirilmesiyle ve sistemdeki hataların düzeltilmesiyle çözülebilir.

prim gun sayisi     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !