» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emekli olmadan önceki son 7 yılda ödenen primler neden önemli!

 
06.11.2017 06:18 | Güncelleme: 06.11.2017 06:18

Emeklilik için Sosyal Güvenlik kurumuna ödenen primler önemlidir. Peki emekli olurken; Bağkurdan mı, Emekli Sandığından mı, yoksa SSK’dan mı emekli olacaksınız. Emekli olurken hangi kurumdan emekli olacağını çalışanlar-işverenler belirleyebilir mi? Bu yazımda bunları kaleme alacağım.

Sigortalı çalışanlar SSK statüsünde, Şirket ortağı, esnaflar Bağkur statüsünde, Memurlar ise Emekli Sandığından emekli olabilirler. 2011 yılından önce Bağkurluların sigortalı olabilmesi için zahmetli bir süreci geçirmeleri gerekiyordu. Örnekle; Vergi mükellefiyeti olan bir şirket sahibinin sigortalı olabilmesi için mükellefiyetini kapattırması ve daha sonra sigortalı bir işte çalışması mümkün oluyordu.

Uygulama değişti!

Bağkurlu bir işyeri sahibi sigortalı olarak bir işverenin yanında çalışacaksa mükellefiyetini kapattırmasına gerek bulunmamaktadır.  Sosyal Güvenlik Kurumu Bağkurlu işverenin, başka bir işveren yanında sigortalı çalışmasını tespit ettiği takdirde Bağkurlu işverenin bağkurunu askıya alıyor ve sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten itibaren SSK kapsamında primleri ödenmeye başlıyor. Kısacası sigortalı çalışmasından dolayı bu durumda olan işverenlerin işyerini kapatmasına gerek bulunmamaktadır.

SSK neden tercih ediliyor!

Bağkurdan emekli olabilmek için 9000 gün prim ödemek gerekliyken, SSK dan emeklilik için daha az prim günüyle emekli olabilmek mümkündür. Bu sebeple çoğunlukla SSK tercih ediliyor. Tabi İşyeri sahibi işverenlerin SSK statüsüne tabi olabilmeleri için gerçekten fiiliyatta da sigortalı olduğu yerde çalışmasının olması gerektiğini unutmamak gerekir.

Son 7 yıl önemli!

Farklı kurumlara prim ödemesi yapmış bir kişinin emekli olmadan önceki son 7 yılın önemi büyük. Şöyleki; Emekli olacak kişi, emekli olmadan önceki son 7 yılda en fazla hangi statüde kendine prim ödendiği emekli olacağı kurumu belirliyor. Örnekle; İşyeri sahipliğinden dolayı devamlı Bağkur primi ödemiş bir kişinin sigortadan emekli olabilmesi için sadece bir işverenin yanında sigortalı çalışması yetmiyor. Bu kişinin sigortadan emeklilik şartlarına tabi olması için emekli olmadan önceki son 7 yılda en fazla hangi kuruma adına prim ödenmiş ise o kurumdan emekli olabilmesi mümkün olacaktır. Bunun içinde sigortalı olduğu yerde 3,5 yıldan fazla çalışması varsa sigortadan emeklilik şartlarına tabi olacaktır. Bu sürede 1261 gün ve üzeri olması halinde mümkün olabilecektir.

Borçlanma süreleri 3,5 yıl hesabına dikkate alınmaz!

Bazı sigortalılar son 3,5 yıl hesabı için askerlik,doğum borçlanması gibi borçlanmaların 1261 gün hesabına dikkate alınacağını düşünebiliyorlar. Kanun son 3,5 yılın fiiliyatta çalışılması gerektiğini belirtmektedir. Kısacası borçlanmalar 1261 gün hesabında dikkate alınamıyor.

İkiden fazla kuruma prim ödenmişse durum ne olur!

Kişinin son 7 yılda hem ssk, hem bağkur, hem de emekli sandığına ait ödemeleri varsa 1261 gün ayrımı burada aranmaz. Bu seferde bu 3 kurumdan son 7 yılda en fazla hangi statüden kendine prim ödenmiş ise o kurumdan emeklilik başvurusunda bulunabilme imkanı olacaktır.

Taner Özdemir
http://www.tanerozdemir.com.tr/emekli-olmadan-onceki-son-7-yilda-odenen-primler-neden-onemli.html


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.