» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emekli olmayıp,prim ödemeye devam edersem emekli maaşım düşer mi?

 
24.01.2021 06:26 | Güncelleme: 24.01.2021 08:50

Emekliliği hak ettiğim için emekli olmayıp, devam edersem emekli maaşım düşer mi? Siz ne yapmamı önerirsiniz?

SORU: 1982 doğumluyum. Yüzde 80 sürekli engelli raporum var ama ağır hasta değilim. Böbrek hastasıyım. 6 Ocak 1999 tarihinde stajyer olarak başladım. 18 Haziran 2000’de de normal çalışma hayatına geçiş yaptım. Engelli olarak çalışmaktayım. Halen devam etmekteyim, hiç ara vermedim. 7300 günlük prim ödemem var ve en tavandan yatıyor. Ayrıca ikramiyelerimiz de var, onlar da yatıyor. Emekliliği hak ettiğim için emekli olmayıp, devam edersem emekli maaşım düşer mi? Siz ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP: Sizin gibi ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul derecesinde (en az yüzde 60) engelli olanlar, malul haklarından yararlanamıyor. Yani malulen emekli olamıyor. Ancak, daha uygun şartlarla emekli olma hakları var. Emeklilik için 15 yıl sigorta süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz.

Aranan şartları sağladığınızdan, istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz. Tavandan prim ödemeye devam etmeniz halinde emekli aylığınız düşmez, aksine artar. Önerimiz, tavandan prim ödeyerek çalışmaya devam etmenizdir.

İSTEĞE BAĞLIYA AYLIK EN AZ KAÇ LİRA PRİM ÖDENİYOR?

Soru: 9 Ağustos 1970 doğumlu kız kardeşimin, SSK giriş tarihi 11 Eylül 1996. Toplam 2748 gün prim ödemesi var. Kardeşim vefat eden babamdan dolayı annem ve kardeşiyle birlikte dul ve yetim aylığı alıyor. 3600 günden emeklilikte 852 gün prim eksiği için isteğe bağlı 4/A’dan en az kaç lira SSK primi yatırması gerekiyor? İsteğe bağlı SSK primi ödememiz için nereye başvurmalıyız? Yine 3600 günden emekli olması için kaç yaşını doldurmuş olması gerekiyor? 

Cevap: Kız kardeşiniz emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabi. SSK’ya isteğe bağlı prim ödenemiyor. İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayılıyor. Kız kardeşiniz isteğe bağlı olarak Bağkur’a 852 gün daha prim ödeyip primini 3600 güne tamamlarsa 58 yaşını dolduracağı tarihte SSK’dan emekli olabilir. 852 gün olan prim eksiğini isteğe bağlı olarak Bağkur’a ödemesinde sakınca yok. Bugün için isteğe bağlı olarak ödenecek en az aylık prim tutarı 1.144.80 liradır.

BORÇLANMAYLA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLATILABİLİR Mİ?

SORU: Komşumuzun kocası 2018 yılında vefat etmiş. Vefatından dolayı eşi ve çocuğu ölüm aylığı bağlatmak istiyor. Fakat sigortadan ‘olamazsınız’ demişler. Eşin vefat tarihi 27 Nisan 2011 ve 621 gün tarım sigortası (Bağkur) görünüyor. Ayrıca 18 Aralık 2002 girişli olmak üzere 191 gün de 4/A sigortası bulunuyor. 1976 doğumlu olan vefat eden komşumuz, 1996’da 550 gün askerlik yapmış. Bu durumda vefat edenin hak sahibi olan eşi, borçlanarak ölüm aylığı alabilir mi? 

CEVAP: Vefat eden Bağkur’lunun eş ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim ödenmiş olmasına bakılıyor. Vefat eden SSK’lının eş ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için de sigortalıdan 5 yıl sigortalılık süresi ve her türlü borçlanma süreleri hariç, en az 900 gün prim ödeme şartları aranıyor. Her iki statüde de; vefat eden sigortalı ölüm (dul ve yetim) aylığı bağlanması için aranan şartları sağlamadığından, maalesef komşunuz eşinden aylık bağlatamaz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.