e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik başvurusu için ocak ayını beklemek avantaj sağlar mı?

10.11.2020 05:35 | Güncelleme: 10.11.2020 05:35

Emeklilik başvurumu ocakayında yapmak daha mı avantajlı olur? B

Engellilere sağlanan özel emeklilik koşullarından yararlanarak emekli olacağım. Allah nasip ederse vergi indirimim gelmek üzere. İndirim geldiğinde işyeri çalıştırmak istemeyecek. Çıkış alıp ocak ayını bekleyebilir miyim, böyle bir hakkım var mı? Emeklilik başvurumu ocak ayında yapmak daha mı avantajlı olur? 

Vergi indirim belgeniz geldiğinde çıkışınızı alıp, emeklilik başvurunuzu daha sonra da yapabilirsiniz. Emeklilik başvuru tarihine ilişkin sorunuzun yanıtı ile ilgili değerlendirmeyi 7 Kasım Cumartesi günü köşemde yaptım. Mevcut temel parametrelere göre 2020'de emekli olmakla 2021'de emekli olmak arasında emekli aylığı açısından pek fark yok. Hatta 2020'de emeklilik daha avantajlı gibi gözüküyor. En azından 2021 yılında emekli olmaya göre dezavantajlı gözükmüyor.

Diğer yandan, işten ayrılmak durumunda kalırsanız, ocak ayını beklemeden emeklilik başvurusunda bulunmanız sizin için daha avantajlı olabilir. Kasım ayında işten ayrılır ve emeklilik başvurusunda bulunursanız, ocak ayında yapacağınız başvuruya göre iki ay fazla emekli aylığı alırsınız.

Engelli hakkıyla emekli olan çalışırsa aylığı kesilir mi?

Kasım 2020'de yüzde 72 engelli raporuma dayanarak T. İş Bankası Emekli Sandığı'ndan emekli oldum ve emekli aylığım bağlandı. Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışabilir miyim? Kendi adıma limited şirket kurarak ticari faaliyet yürütebilir miyim? Bu durumlarda almakta olduğum emekli aylığım kesilir mi? 

Engellilere sağlanan özel emeklilik koşullarıyla bağlanan aylık yaşlılık (emekli) aylığı olup, herhangi işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlamanız veya şirket ortağı ya da vergi mükellefi olarak ticari faaliyette bulunmanız halinde aylığınız kesilmez

Herhangi bir işyerinde 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlamanız halinde, sadece çalışmanız karşılığı alacağınız ücret üzerinden yüzde 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılır.

Emekli olup 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirecek şekilde çalışanların emekli aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi 2016 Mart ayından itibaren kaldırıldığından, limited şirket ortağı ya da kendi adınıza işyeri açıp vergi mükellefi olmanız halinde ise emekli aylığınızdan herhangi bir kesinti yapılmayacağı gibi, prim ödemeniz de gerekmez.

Sezgin Özcan
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.