» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik dilekçesini hangi tarihte vermemiz uygun olur?

 
02.03.2021 05:27 | Güncelleme: 02.03.2021 05:27

Annem 28 Nisan 1963 doğumlu. Yaş dışında diğer şartları tamamladı.28 Ekim 2021 tarihinde 58 yaşını doldurup emekliliğe hak kazanıyor.Emeklilik dilekçesini hangi tarihte vermemiz uygun olur? Çünkü bir günsonrası Cumhuriyet Bayramı. 1 Kasım Pazartesi günü dilekçeyi verirsekhak kaybımız olur mu?

Sigortalıların aylığa hak kazandığı tarihin ayın son günü ve resmi tatil gününe veya hafta sonu tatiline rastlaması nedeniyle, taleplerini kuruma veremeyen sigortalıların bu resmi tatil gününü takip eden ilk iş günü mesai bitimine kadar kuruma verilen, taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta servisi, PTT Alo Post veya PTT kargo ile gönderilen talepleri, önceki ayın son günü verilmiş gibi kabul ediliyor. 

Diğer yandan, aylık bağlanması talep tarihinde, emekli aylığı için aranan yaş ve sigortalılık süresi şartlarından birini yerine getirememiş olan ancak yerine getirilemeyen şartı talep tarihinden itibaren 1 ay içinde yerine getiren sigortalının talebi, bu şartın yerine getirildiği tarih itibarıyla geçerli sayılıyor. Bu bağlamda, 1 Kasım Pazartesi günü dilekçeyi verdiğinizde hak kaybı olmaz. Ekim ayının son günü başvurulmuş sayılır ve emekli aylığı kasım ayından itibaren başlar.

Yine başvuru dilekçesini 27 veya 28 Ekim tarihinde verdiğinizde, talebiniz annenizin yaş şartını yerine getireceği 28 Ekim itibarıyla geçerli sayılır. Ayrıca e-devlet üzerinden emeklilik talebinde bulunmakta mümkün. Bu durumda tatil ve saat mevhumu da ortadan kalkmış olur.

Ölüm yardımı kime ödenir?

Kendim öğretmen emeklisiyim. Eşim hiçbir kurumdan emekli değil. Ben bakmakla yükümlü idim. Eşim vefat etti. Ölüm yardımı alabilir miyim?

Tabi olduğunuz Emekli Sandığı Kanunu'na göre ölüm yardımı; emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı alanların vefatı halinde, sağlığında beyanname ile gösterdiği kimseye, eğer beyanname vermemiş ise ailesine (sırasıyla eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa kişinin anne babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine) yapılıyor.

5510 sayılı SSGSS Kanunu'na göre verilen cenaze ödeneği de 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) emeklisinin vefatı halinde, hak sahiplerine (sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine) veriliyor. Eşiniz emekli olmayıp, bakmakla yükümlü olunan eşin vefatı halinde ölüm yardımı ödenmediğinden, ölüm yardımı alamazsınız. 

Emeklilik için 5400 prim günü olmalı

Almanya'da yaşayan 28 Mart 1972 doğumlu ev hanımıyım. 28 Mart 1990 tarihi başlangıç olacak şekilde Türk vatandaşlığında geçen sürelerimi (5144 gün) 4/b kapsamında borçlandım ve tahakkuk eden parayı yatırdım. Fakat internetten yaptığım araştırmalarda karşıma hep, emekli olmak için gerekli olan gün sayısı olarak 5400 çıkıyor. Bu, ben 5144 gün ile emekli olamayacağım manasına mı geliyor? Olabilecek isem aradaki fark nedir?

Yurtdışı hizmet borçlanmasına ait süreleriniz 4/b (Bağ-Kur) kapsamında geçmiş sigortalılık süresi olarak kabul edildiğinden, 4/b statüsünden emekli olacaksınız. Bunun için de en az 5400 prim gününüz olması gerekiyor. 5144 prim günüyle emekli olamazsınız. Emekli olabilmeniz için prim gününüzü 5400 güne tamamlamalısınız.

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.