e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik için Bağkur’dan SSK’ya ne zaman geçmek daha avantajlı?

09.08.2020 05:54 | Güncelleme: 09.08.2020 05:54

SSK dan emekli olmak için ne zaman Bağkur dan SSK ya geçmeliyim?

4 Temmuz 1987 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 12 Aralık 2006. Toplam 4 yıl prim ödedim. 2015’te Bağkurlu oldum ve aralıksız ödüyorum. SSK’dan emekli olmak için ne zaman SSK’ya geçeyim? Ne zaman emekli olabilirim?

Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen sigortalılık statüsünden, prim ödemesinin eşit olması halinde, son olarak tabi olunan sigortalılık statüsünden emeklilik gerçekleşiyor. Emekli olmak için aranan primin son 1260 gününü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Böylece toplam priminizi 7000 güne tamamlayabilir ve 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz. Ayrıca son 1260 günü sigortalı çalışarak, priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

MALULEN EMEKLİ OLAMAYAN ENGELLİ HAKKIYLA NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

Soru: 22 Kasım 1973 doğumluyum. Sigortalı işe giriş tarihim 2 Kasım 1992. Toplamda 1820 gün prim ödemem var. 16 ay malullük aylığı aldım. Raporumu yüzde 60’a tamamlayamadığım için maaşım kesildi. İki çocuğum var. Süreli engelli raporum (kanser) bulunuyor.

Engelli kadrosundan çalışmaya başladım. Eğer yüzde 40’ın üzerinde süresiz engelli raporu alabilirsem veya alamazsam ne zaman emekli olurum? Malullük maaşı alabilmek için de 550 gün doğum borçlanması yapmıştım. Doğum sonrası 890 gün daha prim ödenmeyen günüm var. Bu konuda ne yapmalıyım?  

Cevap: En az yüzde 40 oranında engelli raporu ve Maliye’den de vergi indirim hakkı alabilirseniz, 6 Ağustos 2003 itibarıyla 9 yıldan fazla 12 yıldan az süredir sigortalı olan vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak emeklilik için; 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Süre şartını sağladığınızdan, toplam priminizi 3760 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet yüzde 40 oranında rapor alamazsanız normal şartlarda emekli olacaksınız. Normal şartlarda iki şekilde emekli olabilirsiniz.

1) 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Bu seçenekte priminizi 5600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2)15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak. Bu seçenekte de priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğum sonrasındaki iki yılda prim ödenmeyen günler borçlanılabiliyor. İki doğumunuz sonrasındaki iki yıl içinde prim ödememişseniz iki doğumdan toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. 550 gün borçlanmışsanız 890 gün daha doğum borçlanması yaparak prim gün sayınızı 890 gün daha yükseltebilirsiniz.

SİGORTA BAŞLANGICINA GÖRE HANGİ YAŞA TABİSİNİZ?

SORU: 1975 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1990. Ne zaman emekli olurum? Prim ödemeye devam ediyorum. 

CEVAP: Sigorta başlangıç tarihinizi tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtmişsiniz ve prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Oysa sigorta başlangıcında bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor.

Sigorta başlangıcınız 23 Mayıs’tan önceki bir tarih ise 5375 gün prim ödemeniz şartıyla 2021’de 46 yaşınızı dolduracağınız tarihte, sigorta başlangıç tarihiniz 23 Mayıs’tan sonraki bir tarihse 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 2022’de 47 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

SSK’DAN EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

SORU: 19 Ağustos 1976 doğumlu kadınım. 30 Nisan 2008 sigorta girişimle SSK’ya (4/A) 800 gün, Bağkur’a da (4/B) 1015 gün prim ödemem var. Bu yılın ocak ayından itibaren SSK’lı olarak devam ediyorum. SSK’dan emekli olmak için ne yapmam gerekiyor? Ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: SSK’dan emeklilik için 7000 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Son 1260 gün primi sigortalı bir işte çalışarak ödemek şartıyla, priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca son 1260 günü SSK’ya prim ödemeniz şartıyla priminizi 4500 güne tamamlayıp, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

SSK'dan iki yıl erken emeklilik mümkün.

Soru: Kasım 1973 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 15 Temmuz 1995. Toplam 201 gün prim ödemem var. 7 Ocak 1998’de Bağkurlu oldum ve 22 yıl 3 ay 21 gün prim ödedim. Sizce hangi kurumdan emeklilik durumum daha avantajlı olur? SSK’ya geçsem ne zaman, Bağkur’dan devam etsem ne zaman emekliliğe hak kazanırım. Maaşımı hangi tarihte almaya başlayabilirim?  

Cevap: Bağkur’dan emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 768 gün daha prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz.

Şayet askerliğinizi Bağkur başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerliğinizin bir ayını (30 gününü) borçlanmanız halinde, 738 gün daha prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün. Sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz.

1260 günden sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız Kasım 2028’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi SSK başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödemenizin yanında askerlik sürenizin 14 ayını borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

SSK’ya bir miktar fazla prim ödemenize karşın, iki yıl erken emekli olabiliyorsunuz. Ama iki yıl geç emekli etmesine rağmen Bağkur’a da daha az prim ödemektesiniz. Takdir sizin.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.