» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik için Borçlanma talebi ne zaman yapılmalı.

 
01.09.2021 05:06 | Güncelleme: 01.09.2021 05:06

Memurların daha doğrusu Emekli Sandığı’na tabi olan memur ve memur gibi iştirakçi sayılan kamu görevlilerinin birçok işlemi diğer sigortalılardan farklılık göstermektedir.

Bu farklardan biri Emekli Sandığı Kanununa bağlı memurların askerlik ve diğer hizmet borçlanmalarıdır.

Emekli Sandığı Kanununa göre yapılacak borçlanmalar kapsamına giren hizmetlerinden en çok 15 yılını borçlanma hakkı ile sınırlı bulunmaktadır. SGK (5510 s.) Kanuna göre yapılan hizmet borçlanmalarında ise böyle bir sınır bulunmamaktadır.
 

EMEKLİLİK TALEBİNDEN 6 AY ÖNCE BAŞVURU

Emekli Sandığı’na tabi olan memurların da hizmet borçlanması tamamen taleplerine bağlı bulunmaktadır. Bu kanuna tabi memurlar çalıştıkları süre içinde her zaman yazılı olarak borçlanma başvurusunda bulunabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Zira Emekli Sandığı’na tabi olan memurlar diğer çalışanlardan farklı olarak

Kendi istekleriyle emeklilik talebinde bulunmadan en az 6 ay önce bizzat kendileri tarafından,
Resen, malulen, yaş haddi sebebiyle emekliye ayrılanlar görevleriyle ilgilerinin kesildiği tarihten itibaren 6 ay içinde kendileri,
Emekli Sandığı iştirakçisi iken ölenlerin ölüm tarihinden itibaren 6 ay içinde hak sahibi durumunda dul eş ve yetimleri

Hizmet borçlanma talebinde bulunabilmektedir. Anılan memurların borçlanabileceği hizmet borçlanması çeşitleri;

Seçim Kanunu nedeniyle istifa edenlerin açıkta geçirdikleri süreler,
Avukatlık stajında geçen süreler,
Muvazzaf ve ihtiyat askerlikte er olarak geçen süreler.
Astsubayların, astsubay sınıf okullarında geçen öğrenim süreleri
Yevmiyeli, geçici kadrolu, sözleşmeli, saat ücretli geçen hizmetler
Askerliğini yedek subay olarak yapanların yedek subay okulunda öğrenci olarak geçirdikleri süreler,
İmam-Hatip vekilliğinde, vakıflara ait camilerin imam-hatip ve müezzin kayyımlığında geçen sürelerle, köy bütçesinden ücret almak suretiyle yapılan imam-hatiplik hizmetleri,
Serbest avukatlık ve noterlikte geçen süreler,
Tıpta uzmanlık eğitiminde ve doktora öğreniminde geçen süreler,
Tıp doktorlarının fahri asistanlıkta geçen süreleri,
Sağlık Bakanlığı Teşkilatında çalışan sağlık personelinin, mesleklerini serbest olarak icra ettikleri süreler ile
Çarşı ve mahalle bekçiliğinde geçen süreler

Emekli Sandığı Kanununa göre borçlanma kapsamında yer almaktadır.
 
BEKLEME SÜRESİNİ DOLDURMAYANLARIN DURUMU
 
Bahse konu memur ve diğer kamu görevlilerinin 6 aylık bekleme süresini doldurmadan emekliye ayrılanlardan;

Borçlandırılan hizmetin dışında, istekle emekliye ayrılabilmek için gerekli olan kadınlar için 20 yıl ve erkekler için 25 yıldan fazla hizmeti olanların bu hizmetleri üzerinden emekli aylığı bağlanacaktır. Ancak hizmet borçlanmaları ise iptal edilecektir.
Borçlandırılan hizmetler dışında kalan fiilî hizmeti aylık bağlamak için gerekli sürelerden az olanların ise borçlanması iptal edilmeyecektir. Bu kişiler ya görevine dönerek eksik süreyi çalışarak dolduracak ya da açıkta kalarak 6. ayın sonunda açıkta iken emekliye sevkini talep edecektir.

Emekli Sandığı Kanunu kapsamında hizmet borçlanmasına ilişkin borç tutarı, iştirakçilerin veya hak sahiplerinin müracaatlarının SGK kayıtlarına geçtiği tarihte tabi oldukları personel kanunlarında yer alan hükümlere göre öğrenim durumu itibarıyla göreve giriş, derece, kademe ve ek göstergeleri ile emeklilik keseneğine esas aylığının hesabına dâhil edilen tüm unsurların toplamının başvuru tarihinde yürürlükte bulunan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar esas alınmak suretiyle hesaplanmaktadır. Borçlanma yapanların tarafına bildirilen borç tutarının borcun kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.
Emekli Sandığına tabi memurların özellikle 2000 yılı öncesi hizmet borçlanmaları belirli hâllerde yaş şartının daha erken tekemmülü ile erken emekliliğe katkı sağlayabilmektedir.
 
EMEKLİ SANDIĞINA TABİ OLANLARIN SSK’YA TABİ BORÇLANMA İŞLEMLERİ
 
Haklarında Emekli Sandığı hükümleri uygulanan (4/1-c) sigortalılardan (4/1-a) kapsamında geçen çalışmaları sırasında SGK (5510 s.) Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen süreleri bulunanlar bu hükümlere göre söz konusu sürelerini borçlanabileceklerdir.
Ancak, borçlandırılan bu süreler emekli ikramiyesine esas hizmet sürelerine ilave edilmemektedir. 

İsa Karakaş


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.