e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik için fazla prim ödemek istemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

09.08.2020 06:05 | Güncelleme: 09.08.2020 06:05

Fazla prim ödemek istemiyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

1 Haziran 1971 doğumluyum. SSK girişim 20 Aralık 1989. 1995-1996 yıllarında 250 gün SSK primim var. Bağ-Kur başlangıcım 4 Ekim 2000 tarihi olup, devam etmektedir. Serbest çalışan diş hekimiyim. 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla SSK ve Bağ-Kur toplam gün sayım 7 bin 357'dir. 7 bin 200 prim günümü tamamladım. Fazla prim ödemek istemiyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

4/b (Bağ-Kur) statüsünden emeklilik için 56 yaş şartına tabisiniz. Prim gününüz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2027 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak bundan sonra prim ödemek istemeseniz de serbest diş hekimliği faaliyetiniz devam ettiği sürece 4/b kapsamındaki sigortalılığınız da devam edeceğinden, prim ödemeye devam etmek zorundasınız.

Emeklilik başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Önümüzdeki günlerde SGK'ya emeklilik başvurusu yapacağım. 1993 yılından 2016 yılına kadar 4/b (Bağ-Kur) kapsamında prim ödedim, 2016 yılından bu yana 4/a (SSK) kapsamında çalışıyorum. Emeklilik başvurumu nereye yapacağım ve emekli olmak için hangi evraklar gerekiyor?

Emekli aylığı için, çalıştığınız işten ayrıldıktan sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile en son çalışmanızın bulunduğu sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne başvurmanız veya www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden talepte bulunulmanız gerekiyor.

4/b (Bağ-Kur) ve 4/a (SSK) hizmetleriniz birleştirilmiş ise (bunu hizmet dökümünüzden görebilirsiniz) bu konuda bir şey yapmanız gerekmiyor. Birleştirilmemiş ise emeklilik başvurusu öncesi, hizmetlerinizin birleştirilmesi için başvurabilirsiniz.

İşten ayrılıp emeklilik başvurusunda bulunduğunuzda, işten ayrılacağınız döneme ait aylık prim ve hizmet belgesinin henüz kuruma verilmemiş olması halinde, işveren tarafından “sigortalı işten ayrılış bildirgesi”nin kuruma esigorta yoluyla gönderilmesinin ardından aylık bağlama işleminiz sonuçlandırılacaktır.

Sezgin Özcan
Sözcü 
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.