» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilik için kaç yıl prim ödemem lazım?

 
27.08.2021 05:14 | Güncelleme: 27.08.2021 05:14

Emeklilik için kaç yıl prim ödemem lazım? Kaç yaşında emekli olurum?

Soru: 1979 doğumluyum. 1998 Nisan’da SSK’lı oldum ve 4343 gün prim ödemem bulunuyor. Ayrıca 1 yıl 5 ay 6 gün Bağkur’um ve askerlik var. Emeklilik için kaç yıl prim ödemem lazım? Kaç yaşında emekli olurum?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalı çalışarak SSK’ya 1041 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

10 AY BORÇLANMA YETERLİ

Soru: 10 Aralık 1970 doğumluyum. Sigorta girişim askerlikten sonra 20 Eylül 1993’te oldu. Kaç ay askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Askerlik sürenizin 10 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız 10 Aralık 2023’te emekli olabilirsiniz.

Hizmetlerimi birleştirdim. Ne zaman emekli olabilirim? 

Soru: 11 Nisan 1969 doğumluyum. SSK giriş tarihim 2 Haziran 1985. Toplam 2550 gün primim var. 8 Aralık 1998’de öğretmen olarak atandım. 20 Kasım 2000’de yedek subay öğretmen olarak tezkeremi aldım. Hizmetlerimi birleştirdim. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan 53 yaşınızı dolduracağınız 11 Nisan 2022’de emekli olabilirsiniz

Yüzde 69 oranında işgücü kaybınızla emekli olabilirsiniz

Soru: 1957 doğumluyum. 1993 yılında işyerimi açtım. O zaman vergi mükellefi olduğum için direkt ‘Bağkur’lusun’ dediklerinden 7 yıl Bağkur’un kayıt altına almasını bekledik. Muhasebecimize söylememe rağmen Bağkur girişim yapılmadı. Ağustos 2000’de bu giriş yapıldı. 2015’te dava açtık. 1993’ten mahkeme kararıyla bir gün alındı.

Ama Yargıtay ret verdi. 5575 gün prim ödemem var. Ayrıca yüzde 69 engelli raporum var. O kadar prim yatırmama rağmen, emekli olamamak çok üzücü. Son 3.5 yıl sigorta ödemem var. Bu durumda ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Son 1260 gün (3.5 yıl) priminizi SSK’ya ödemişseniz 4500 günden fazla priminiz olduğundan, bundan sonra prim yatırmasanız da 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız Ağustos 2025’te emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

Ayrıca ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte yüzde 60 oranında işgücü kaybınız yok da sonradan yüzde 69 oranında işgücü kaybına uğramışsanız, malulen emekli olabilirsiniz (10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarına tabi olarak). İlk defa sigortalı olduğunuz Ağustos 2000’de malul derecesinde (en az yüzde 60 oranında) işgücü kaybınız varsa, malul haklarından yararlanamadığınızdan, malulen emekli olmazsınız. Ancak malul haklarından yararlanmadığınızdan, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olarak emeklilik hakkınız var. Bu şartları da sağladığınızdan istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.