Emeklilikte Son 7 Yıl Kuralı

19.03.2019 05:33 |

Sosyal güvenlik kurumları SGK çatısı altında toplanmış olsa da emeklilik hesaplamaları ayrı yapılmaya devam ediliyor.

Emeklilik kurumu, yani emekli olacağınız kurum belirlenirken de son 7 yıldaki sigortalılık sürenize bakılıyor. 

Emeklilik Süresinde son 7 Yılı Emekli olacağınız Kurumu belirler.

Burada son 7 yıla değil son 7 yıllık sigortalılık yani çalışıp prim ödediğiniz son 7 yıla bakılıyor. 2008 öncesi sigortalı olanlar için bu sürede hangi kurumdan daha çok prim varsa yani 1261 gün hangi kurumdansa oradan emekli olunuyor.

01.10.2008 tarihinden sonra işe başlayanlarda ise; toplamda hangi kuruma en fazla prim ödenmişse o kurumdan emekli olunabilecektir. 3.5 yıl şartı ortadan kalkmıştır. Siz de son 7 yıllık sigortalılık sürenizde 1261 günü SSK'dan öderseniz söylediğiniz şartlarda emekli olabilirsiniz.

Hem Bağkur'lu hem SGK'lı Olabilirsiniz?

İşyerinde Bağ-Kur'lu olanlar başka bir işyerinde SSK'lı çalışabilir, bu durumda primleri SSK kapsamında değerlendirilir.

 

 

son 7 yil     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !