» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilikte SGK’da Başlangıç, Emekli Sandığında Hizmet Süresi Önemli

 
17.01.2021 06:23 | Güncelleme: 17.01.2021 06:23

SSK’da emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirlerken, memurların emeklilik şartlarını 15 Haziran 2002 itibarıyla sahip oldukları hizmet süresi belirliyor.

Soru: 30 Eylül 1969 doğumluyum. SSK girişim 1 Ekim 1989’da yapıldı ve kısa süre prim ödendi. Arada boşluklar oldu. Daha sonra 1 Ekim 1991’de memuriyete başladım ve Emekli Sandığı’na geçmiş oldum. Halen memur olarak çalışmaya devam ediyorum. 51 yaşımı doldurduğum Eylül 2020’de emekliliği hak edeceğimi düşünüyordum.

Ancak SGK’nın internet sitesinde ‘Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablolarında 23 Mayıs 2002 tarihi baz alınıyor’ deniliyor ve 2022’de 53 yaşını doldurunca emekli olacağım söyleniyor. Bu, 2829 sayılı kanunun ‘Sigortalılık süresinin başlangıcı; madde 6, kurumlardan herhangi birine ilk defa sigortalı olunan tarih, sigortalılık süresinin başlama tarihidir’ hükmüne aykırı değil mi? Buna karşı hukuki yola başvurulabilir mi?

Cevap: Aykırı değil. Çünkü SSK’da emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirlerken, memurların emeklilik şartlarını 15 Haziran 2002 itibarıyla sahip oldukları hizmet süresi belirliyor. Sigorta başlangıç tarihi memuriyet açısından da sigorta başlangıcı sayılıyor.

Sigortalı olduğunuz 1 Ekim 1989’dan memur olduğunuz 1 Ekim 1991’e kadar aralıksız çalışmış olsaydınız, emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 51 yaş şartlarına tabi olacak ve 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilecektiniz. SGK, 53 yaşında emekli olacağınızı söylüyorsa, 15 Haziran 2002 itibarıyla SSK ve memuriyet sürenizin toplamı 9.5 yıldan fazla ancak 11 yıldan azdır. SSK prim gün sayınızı bildirirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

Priminiz yeterli ise doğum borçlanması yapmanıza gerek yok.

SORU: 1976 doğumluyum. Sigortam 1990’da başladı. 5960 gün primim bulunuyor. Birisi 1998 doğumlu birisi de 2000 doğumlu iki çocuğum var. Çocuklarımın doğumundan faydalanabilir miyim? Ne zaman emekli olurum? l Can MANAS

CEVAP: Doğum borçlanmasını sorduğunuza göre kadın okur olmalısınız. Sigorta başlangıcınızın 23 Mayıs 1990 tarihinden sonra olduğunu varsayarsak ve ilk girişinizde adınıza prim ödemesi bulunuyorsa, emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2023’te 47 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan, doğum sonrasındaki iki yıllık süreler içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Ancak priminiz yeterli olduğundan bize göre borçlanma yapmanıza gerek yok.

Bağkur primlerinizi ödemediğinizden sigortalılık süreniz durdurulup prim borcunuz silinmiştir. 

SORU: 1966 doğumluyum. 20 Kasım 1989’daki sigorta girişimle, 1747 gün prim ödemem var. 2004’te Bağkur’a giriş yaptım ve 8 ay prim ödedim ve daha sonra prim yatırmadım. Buna göre emekli olmak için ne yapmam lazım 

CEVAP: Bağkur’lu olmanızı gerektiren faaliyetinizin devam edip etmediğini belirtmemişsiniz. Şayet faaliyetiniz devam ediyorsa, prim ödemediğinizden sigortalılık süreniz durdurulup prim borcunuz silinmiştir. 17 Kasım 2020’de yürürlüğe konan ve toplumun ‘af kanunu’ olarak adlandırdığı 7256 sayılı yeniden yapılandırma yasasından yararlanmak için en geç 28 Şubat 2021’e (pazar gününe denk geldiği için 1 Mart 2021’e kadar geçerli) kadar başvuru yaparak, prim borcunuzu en geç 31 Mart 2021’ye kadar kanunun sunduğu avantajdan yararlanarak ödeyip günlerinizi kazanabilirsiniz.

Toplam priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ancak 8 ay prim ödedikten sonra Bağkur’unu kapatmışsanız, sigortalı çalışarak SSK’ya 1613 gün daha prim ödeyip priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.