» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Emeklilikte son 7 yıl kuralından nasıl kurtulurum?

 
08.06.2021 04:29 | Güncelleme: 08.06.2021 04:29

Yatırmış olduğum 4B’yi sildirebilir miyim? Son 7 yıl kuralından nasıl kurtulabilirim?

SORU: 11 Kasım 1966 doğumluyum. 5500 gün 4A (SSK) prim ödemem var. Normalde emekli olmam lazım. Fakat 2009-2012 yılları arasında 1360 gün 4B’li (Bağkur) olduğumdan dolayı beni 4B’ye atıyor ve emekli olamıyorum. Yatırmış olduğum 4B’yi sildirebilir miyim? Sildirirsem emekli olacağım. Son 7 yıl kuralından nasıl kurtulabilirim? 

CEVAP: Maalesef ödediğiniz Bağkur primini sildiremezsiniz. Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim ödemesi içinde) fazla prim yatırılan, prim ödemeleri eşitse son olarak tabi bulunulan sigortalılık statüsünden emekli olunuyor. Son 7 yıl kuralından kurtulamazsınız. Son 2520 gün prim ödemeniz içindeki SSK priminizi 1260 güne tamamlayıp SSK’dan emekli olabilirsiniz.

3600 günden emekli olursam maaşım daha mı iyi olur? 

Soru: 8 Mart 1965 doğumluyum. 2950 gün prim ödemem var. Yatmayan 550 gün de askerlik sürem var. 3A, 4A kapsamında Bağkur primim bulunuyor. Yüzde 60 oranında engelli raporum (kalpten) var. Maliye’den vergi indirimi aldım. SGK bana primi 3600 güne tamamladığımda emekli olabileceğim yönünde dönüş yaptı. Raporumu devlet hastanesinden aldım. Malulen emekli olmak için müracaat yaptım. Ancak red geldi. Raporum sürekli. Gerçekten yürüyecek halim bile yok. Günlük 12 adet hap alıyorum. 1800 günle malulen emekli olunabildiğini yazıyorsunuz. Nasıl emekli olurum? Ayrıca ayda 600 lira engelli parası alıyorum. Malulen emekli olursam maaşım düşük mü olur? 3600 günden emekli olursam maaşım daha mı iyi olur? Hakkımı aramak için dava açabilir miyim? 

Cevap: Doğuştan veya ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul derecesinde (yüzde 60 oranında) hastalığı veya engeli bulunanlar, malul haklarından yararlanamadığı için malulen emekli olamıyor. Ancak emeklilik için daha uygun şartlar olan, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödemeye tabiler. Yaş aranmadan bu şartları sağladıklarında emekli olabiliyorlar. Sorunuzdan ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde hastalığınız olduğu ve bundan dolayı malulen emekli edilmediğiniz anlaşılıyor. Nitekim SGK da primi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabileceğinizi bildirmiş. Sorunuzdan Bağkur’a prim ödemeniz olup olmadığını anlayamadık. Bağkur’a prim ödemeniz yoksa, askerliğinizi borçlanıp, cezaevinden 100 gün isteğe bağlı prim ödeyip toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Malulen emekli olabilseydiniz aylığınız düşük olmaz aksine hak ettiğiniz aylıktan yüksek olurdu.

 Ne zaman emekli olurum? 

SORU: 1975 doğumluyum. SSK girişim 1996’da yapıldı. 2220 gün prim ödemem var. Şimdi çalışmıyorum. Borçlanma yok, çünkü bekarım. Ne zaman emekli olurum?  

CEVAP: Sorunuzu 23 Mayıs 1996’dan önceki bir tarihte sigortalı olduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. İki şekilde emekli olabilirsiniz. 1) 3605 gün daha prim ödeyerek priminizi 5825 güne tamamlayacağınız tarihte (20 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olarak). 2) 1380 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

Soru: 14 Nisan 1978 doğumluyum. 13 Nisan 1998- 14 Haziran 2013 arasında Bağkur’a 4879 gün, 15 Haziran 2013- 30 Aralık 2020 arasında SSK’ya 2543 gün prim ödemem var. 2000-2001'de 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.