Emlak Vergisi Muafiyeti Şartları

08.03.2019 06:11 |

Organize Sanayi Bölgeleri, Serbest Bölgeler, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sanayi Sitelerinde Yer Alan Binaların Emlak Vergisi Muafiyeti Şartları

7033 sayılı Kanun ile 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (m) bendinde yapılan düzenleme ile organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar kiraya verilmemek şartıyla emlak vergisinden daimi olarak muaf tutulmuştur.

Düzenlemenin yürürlük tarihi Kanunun yayım tarihi olan 1/7/2017 olarak belirlenmiştir.

Söz konusu bölgelerde faaliyet gösteren firmalar, binanın bir bölümünü/odasını grup içi veya dışarıdan bir şirkete kiraya verebilmektedir.

Yukarıda belirlenen kanuni düzenlemeden (daimi muaflıktan) yararlanabilmek için belirtilen bölgelerdeki binaların kısmen de olsa kiraya verilmemesi şarttır.

Muafiyetten faydalanabilmek için kiracı konumunda bulunan şirketlerin 31.12.2019 tarihine kadar kiraladıkları yeri tahliye etmeleri halinde kiraya veren firmaların 01.01.2020 tarihinden itibaren muafiyetten faydalanmaları mümkün olacaktır.

Emlak vergileri her sene 1 ocak’taki duruma göre tahakkuk ettiği için 2019 yılı içerisinde kiracı şirketler başka yere taşınsa da muafiyet 01.01.2020 tarihinde başlayacaktır.

Muafiyetten faydalanabilmek için de bölgedeki binada kiracı bulunmadığı konusunda 31.12.2019 tarihine kadar ilgili belediye emlak vergi dairesi müdürlüğüne yazılı bildirimde bulunmaları şarttır. Aksi halde bildirimin süresi içinde yapılmaması nedeniyle 2020 yılında da binaya ait emlak vergisi muafiyetinden faydalanamayacaklarını hatırlatmak isteriz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!