» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

En düşük Bağ-Kur primi bin 235 lira

 
23.01.2021 05:55 | Güncelleme: 23.01.2021 05:55

5510 sayılı Kanunna göre, sigorta primine esas kazancın alt sınırı asgari ücret, üst sınırı ise asgari ücretin 7.5 katı.

2021 yılı asgari ücreti yüzde 21.56 oranında artışla 3.577,50 TL, buna göre prime esas kazanç alt sınırı günlük 119.25, aylık 3.577,50 TL; üst sınırı ise günlük 894.38, aylık 26.831,40 TL oldu.

Prime esas kazanç sınırlarındaki artışa bağlı olarak, zorunlu Bağ-Kur sigortalıları ile isteğe bağlı sigortalıların ve zorunlu genel sağlık sigortalılarının primleri de yüzde 21.56 oranında arttı

Zorunlu Bağ-Kur sigorta primleri ile isteğe bağlı sigorta ve zorunlu genel sağlık sigortası (GSS) primleri, ilgili olduğu ayı izleyen ayın sonuna kadar ödeniyor. Bu bağlamda Bağ-Kur'lu, isteğe bağlı sigortalı ve GSS'liler, 2021 yılının ilk zamlı primini ocak ayına ilişkin olarak  önümüzdeki şubat ayında ödeyecekler

BAĞ-KUR PRİMLERİ : 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, asgari ücret ile asgari ücretin 7.5 katı arasında kalmak koşuluyla, beyan ettikleri kazanç tutarı üzerinden yüzde 20 malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, yüzde 12 GSS, yüzde 2 iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi olmak üzere toplam yüzde 34.5 oranında prim ödüyor.

2021 Yılı Asgari ücrete göre Bağ-Kur sigortalılarının 2021'de ödeyeceği aylık prim tutarı en az 1.235 lira oldu. Bu tutar, beyan edilecek kazanç tutarına göre 9.257 liraya ulaşabilecek.

Ancak primlerini düzenli ödeyen ve prim borcu bulunmayan zorunlu Bağ-Kur sigortalıları, 5 puanlık prim indiriminden yararlanabildiklerinden, ödeyecekleri aylık asgari prim tutarı 1.055 lira, tavandan prim ödeyeceklerin indirimli aylık prim tutarı ise 7.915 lira olacak. 

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMİ : Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan, zorunlu sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışan ya da kısmi süreli çalışanlar isteğe bağlı sigortalı olabiliyorlar.

İsteğe bağlı sigortalılar, asgari ücret ile asgari ücretin 7,5 katı arasında kalmak koşuluyla, kendileri tarafından belirlenen prime esas kazanç üzerinden prim ödüyorlar. Bakmakla yükümlü olunan kişi olsalar da GSS'li sayıldıklarından, yüzde 20 malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile yüzde 12 GSS primi olmak üzere toplam yüzde 32 oranında prim ödüyorlar

2020 yılında 942 lira olan aylık isteğe bağlı sigorta primi, asgari ücretteki artışa bağlı olarak en az 1.145 lira oldu. İsteğe bağlı sigortalılar primlerini düzenli ödeseler de 5 puanlık prim indirimiden yararlanamıyor. 

ZORUNLU GSS PRİMİ : Asgari ücretteki artışa bağlı olarak genel sağlık sigortasında hem lehte hem aleyhte sonuç ortaya çıkıyor.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayıp, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında da olmayan kişi zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılıyor. Bunlardan GSS primleri devlet tarafından karşılanacaklar ile kendileri tarafından ödeneceklerin belirlenmesinde asgari ücret esas alınıyor. Gelir testi yaptıranlar, asgari ücret artışından olumlu etkilenebiliyor.

Gelir testine göre aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların primleri devlet tarafından karşılanıyor. 2020 yılında geliri 981 liranın altında olanların primlerini devlet ödüyordu. Yeni asgari ücrete göre, geliri 1.192 liranın altında olanların primlerini devlet ödeyecek. Bu durumda, primleri devlet tarafından karşılanacakların sayısında artış söz konusu olabilecek. 

Aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının 1.192 liradan fazla olması halinde ise asgari ücretin yüzde 3'ü kadar GSS primi ödeniyor. Yeni asgari ücrete göre 2021 yılında aylık 108 lira GSS primi ödenecek. Bu tutar 2020'de 89 liraydı. 

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.