» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

En kısa sürede emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor?

 
26.04.2021 05:06 | Güncelleme: 26.04.2021 05:06

Emekliliği ne zaman hak ediyorum? Yaşa takılıyor muyum?

12 Ağustos 1974 doğumluyum. 1998-1999 arasında SSK’ya bir yıl prim ödemem var (birleştirme yapmadım). 1997-1998 yılları arası yaptığım 18 ay (540 gün) askerliğimi borçlandım. 3 Temmuz 2000’de polis olarak memurluğa başladım ve 12 Nisan 2021’de ihraç edildim. Kurumumdan hizmet süremi istediğimde gönderdikleri belgede; fiili hizmet süresi 20 yıl 3 ay, yıpranma sürem 5 yıl 23 gün, askerlik hizmet süresi 1 yıl 6 ay, toplam hizmet süresi 26 yıl 9 ay 23 gün olarak belirtiliyor. Size sormak istediklerim:

1) Emekliliği ne zaman hak ediyorum?

2) Yaşa takılıyor muyum?

3) En kısa sürede emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor?

4) Emekli Sandığı’nda emekli olma ihtimalim var mı ve tazminat alabilir miyim?

1) Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazandığınız 5 yıl 23 gün yıpranma süreniz emeklilik yaşınızdan düşülecektir ve 19 Temmuz 2023’te Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz.

2) Hizmet süreniz emekliliğe yeterli olmasına karşın aranan yaşı dolduramadığınızdan yaşa takılmaktasınız.

3) Bu şartlarda daha erken emekli olma durumunuz bulunmadığından, bir şey yapmanız da gerekmiyor.

4) 19 Temmuz 2023 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvurmanız halinde Emekli Sandığı’ndan emekli aylığınız bağlanacaktır. Görevinden ihraç edilenlerden hizmet birleştirmesi ile emekli olanlara emekli ikramiyeleri ödenmiyor.

Hizmetlerinizi memurken birleştirmemiş olsanız bile muhtemelen aylık bağlanırken Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarından tespit edilerek emekli olurken birleştirme işlemi yapılacak ve ikramiyeniz ödenmeyecektir. Ancak birleştirilen hizmet süreleri içinde Emekli Sandığı hizmeti emekli olmasına yetenlerden dava açanlara, yargı emekli ikramiyesi ödenmesi yönünde kararlar da vermektedir. Emekli Sandığı hizmetiniz 25 yılın üstünde olduğundan emekli ikramiyenizi yargı yoluyla almanız da mümkün.

Ne zaman emekli olurum? 

Soru: 6 Aralık 1971 doğumluyum. SSK giriş tarihim 6 Mayıs 1989’dur. Askerliğimi 28 Kasım 1991 ile 3 Nisan 1993 tarihleri arasında yaptım. 453 gün askerlik borçlanmasını da ödedim. 13 Şubat 1998 tarihinde memur olarak atandım. 25 yılımı doldurdum. Toplamda 9046 günüm var. Ne zaman emekli olurum? 

Cevap: SSK prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Ancak sorunuza göre SSK’ya 250 gün civarında prim ödemiş olmalısınız. Bu durumda emeklilik için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süresi şartını sağladığınızdan, 56 yaşınızı dolduracağınız 6 Aralık 2027’de emekli olabilirsiniz.

Soru: 3 Temmuz 1975 doğumluyum. 1990'da sigorta girişim oldu. 8400 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: İlk girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 3 Temmuz 2027’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.