» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ertelenen Sigorta Primlerinin Muhasebe Kayıtları ve 2016-2017 Kurumlar Vergisi Beyanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
18.04.2017 12:22 | Güncelleme: 23.02.2019 20:32

Ertelenen Sigorta Primlerinin Muhasebe Kayıtları ve 2016-2017 Kurumlar Vergisi Beyanlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

18 Ocak 2017 Tarihinde TBMM’de kabul edilen 6770 Sayılı Torba Kanun ile 4/a sigortalısı çalıştıran özel sektör işverenlerinin kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde 2016/Aralık, 2017/Ocak ve 2017/Şubat dönemi primlerinin sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenmesi için prim erteleme işlemlerini birçok müşterilerimiz için yaptık. 

Vadesi ertelenen sigorta primlerinin ödendiği dönemde giderleştirilmesi gerektiğini açıklayan Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 11.04.2017 tarihli 18008620-125[2017-721-1]-16071 sayılı vermiş olduğu özelge ile mesleki gündemimizde manşete oturan bu konunun çözüme kavuşturulması için her ne kadar TÜRMOB nezdinde girişimler yapılmış olsa da, hali hazırdaki mevzuat hükümleri özelgeyi destekler nitelikte olunca bizleri bu durum karşısında kurumlar vergisi beyanı yaparken düşündürmeye başladı.

Gelir vergisi mükellefi olup da ertelemeden yararlanan mükelleflerin birçoğu ertelenen prim tutarlarını giderleştirip, karşılığında kanunen kabul edilmeyen gider göstermediğinden hatalı işlem yapmış oldu. Artık ileride bir denetim elemanının eleştirisi gelir mi diye beklemeye koyuldu birçok meslek mensubu. Tabi işini sağlama alıp KKEG yazanlar da yok değil…

Hal böyle iken bari kurumlar vergisini beyan etmeden, en azından durumu kurumlar vergisi mükelleflerimizi kurtaralım diyerek, bu olayın ve bize yansımasının doğru şekilde olması için bu makaleyi kaleme aldım.

Kurumlar vergisi mükellefleri ertelenen prim tutarları için hangi kayıtları yapmalıdır? Kurumlar vergisi beyan edilirken beyannamede hem 2016, hem de 2017’de yapılması gerekenler nelerdir? İşte bu soruların cevabını aşağıda sizlere teker teker açıklayacağım.

2016/Aralık ayı primlerini erteleyen kurumlar vergisi mükelleflerinin 31.12.2016 tarihinde yapmaları gereken kayıt;

Yevmiye kayıtları için tıklayınız.

 

Bu kayda istinaden 2016 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde KKEG tablosuna aşağıdaki eklemeyi yapmayı unutmayalım;

Tablo için tıklayınız....

Ertelenen 2016/Aralık ayı primi ödendiğinde 2017 yılında yapılacak kayıtlar;

Ertelenen 2016/Aralık ayı primi ödendiğinde 2017 yılında yapılacak kayıtları görüntülemek için tıklayınız...

2016 Yılında KKEG olarak matraha eklediğimiz ertelenen prim tutarlarını 2017 yılında ödediğimizden, 2017 yılı matrahımızdan indirebilmek için kurumlar vergisi beyannamesinde aşağıdaki bilgiyi girmeyi unutmayalım;

 

Beyanname için tıklayınız.

Böylelikle kurumlar vergisi beyan süresi geçmeden ertelenen prim tutarlarının 2016-2017 yıllarındaki muhasebe kayıtları ve beyannamelere etkilerini kısaca sizlerle paylaşmış oldum.

Bu makalenin oluşmasında istişare ve yol gösterici tutumlarından dolayı Nusret Kurdoğlu hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Haftanın Sözü; “Terziye dinlen demişler, ayağa kalkmış. Rahat görünen öyle işler vardır ki, onunla uğraşanların dinlenmesi, kimileri için yorucu olan davranışlarla olur.”

Emre Karaoğlu 
Muhasebe ve İnsan Kaynakları Uzmanı & Aday Mali Müşavir

Kaynak: muhasebeweb.com

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.