e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Esnaf ve Sanatkârlara Kredi Faizi Desteği

12.02.2018 06:32 | Güncelleme: 12.02.2018 06:32

Bakanlar Kurulu’nun 10.02.2018 Bugün tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından Esnaf ve Sanatkârlara kredi kullandırılması ile ilgili karar açıklandı.

İlgili kararı incelediğimizde;

Esnaf ve Sanatkârların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla, önceki yıllarda alınan Bakanlar Kurulu Kararıyla Türkiye Halkbank A.Ş. tarafından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkârlara kullandırılmış olup bakiyesi 2018 yılına devreden kredilere ve 01.01.2018-31.12.2018 tarihi arasında kullanılacak kredilere %50 faiz indirimi uygulanacaktır

Aynı şekilde Halk Bank Kuzey Kıbrıs Şubelerin de de bakiyesi 2018 yılına devreden kredilere ve 01.01.2018-31.12.2018 tarihi arasında kullanılacak kredilere %50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Geleneksel, sanatsal, kültürel değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kollarında ( el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, ahşap oyma işleri v.b.) Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen meslekler ‘’Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi’’ sahibi esnaf ve sanatkârlara bu Karar kapsamında 2018 yılında kullandırılılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullanılan kredilerden bakiyesi 2018 yılına devreden krediler için %100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren, 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılabilecektir. Ancak, bu imkandan bakiyesi 2018'e devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacaktır. Bu Karar kapsamında 2018 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2018 yılına devreden krediler için yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30.000,00 TL’ye kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi 2018 yılına devredenler için %100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Başvuru tarihi itibarı ile son 5 yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara bu karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmayacaktır. Kredi kullandırılacak esnaf ve sanatkârlardan, son 5 yıl içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan aynı konuda faiz veya hibe desteği desteklerden yararlandıklarının tespiti halinde bu Karar kapsamındaki faiz desteğinin iptal edileceğine dair taahhütname alınacaktır.

2016 yılında uygulamaya konulan KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamındaki kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkârlar ile deprem, heyelan, sel afetleri ve terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlananlar bu hükümden istisna olacaktır.

MEHMET GÜNGÖR
S.M. MALİ MÜŞAVİR

GİRESUN SMMMO
www.mehmetgungor.com
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.