e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Esnek çalışma uygulaması özel sektör işyerleri için zorunlu mu?

06.11.2020 05:21 | Güncelleme: 06.11.2020 05:21

Koronavirüs tüm dünyada etkisini artırarak etkilemeye devam ediyor.Avrupa ülkelerinde koronavirüs önlemleri kapsamında çeşitli kısıtlamalar geldi.Ülkemizde de koronavirüse yönelik yeni önlemler alınmaya devam ediyor.

04/11/2020 tarihinde İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya tarafından yapılan basın açıklamasına istinaden mesai başlangıç saatlerinin sanayi sektörü için 07:00’ye çekileceği ve risk grubunda olan çalışanlar için esnek çalışma düzenine geçileceği açıklandı.

26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacak. İstanbul’da sadece Mülki İdare Amirleri, İl Müdürleri, sağlık, güvenlik, AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü emrinde görevli personel hariç, Valilik birimlerinde çalışan personelin dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacak.

İstanbul ilinde kamuda çalışanlarla ilgili olarak, 60 yaş ve üstü çalışanların idareci pozisyonlar hariç, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personellerin idari izinli olarak evde çalışabileceklerdir. Bunların dışındaki diğer kamu personeli ise haftalık olarak dönüşümlü çalışacak. Esnek çalışma saatleri uygulanan işletmelerde, az sayıda personel çalıştırılma esas alınırken bazı işletmelerde dönüşümlü personel çalıştırma sistemi uygulan

Ancak özellikle belirtmek gerekir ki, esnek çalışma düzenine geçilmesi özel sektör işyerleri için zorunlu olmayıp tavsiye niteliğindedir.

Özel sektör işyerlerinde hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın personelin, idari izinli sayılması yönünde bir zorunluluk yoktur.

Salgının seyri göz önüne alındığında işletmelerin ve üretimin sürekliliği için kısmi süreli çalışma düzenlemeleri, pandemi ücretsiz izin, kısa çalışma uygulamaları aktif olarak kullanılabilir.

Özel sektör dahil olmak üzere sanayi kesiminde çalışanlar mesaiye 07.00’de başlayacak. Karar 9 Kasım Pazartesi itibarıyla uygulanacak.

Bazı işyerlerinin en geç saat 22:00’de kapanmaları sağlanacak. Buna göre;

· Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,

· Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,

· Nikah/Düğün salonları,

· Halı sahalar ve spor salonları,

· İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,

· Tiyatro, sinema ve konser salonları,

· Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler artık en geç saat 22:00’de kapanacak.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin konuya ilişkin 1 İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı No 100 / 04.11.2020 Sayılı Kararı 05/11/2020 tarihinde İstanbul Valiliği tarafından duyurulmuştur.

Bu çerçevede İl Pandemi Koordinasyon Kurulunda; salgınla mücadelede önemli risk noktalarından olan toplu ulaşım araçlarında, mesai saatlerine bağlı olarak sabah ve akşam belli saat aralıklarında aşırı yoğunlaşma yaşanmasından dolayı bulaş riski arttığından, yol durumu ve araç sayısına bağlı olarak yoğunlaşmanın azaltılmasının mümkün olamayacağı, dolayısıyla mesai saatlerinde yapılacak değişiklikler ile yoğunluğun azaltılarak bulaş riskinin azaltılması amaçlanmaktadır.

Bizlere de düşen kamu otoritelerinin açıkladığı ve hepimizin sağlığı için getirilen kurallara uymaktır.

Resul Kurt


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.