» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Esnek mesai bitti ama idari izin sürüyor.

 
03.03.2021 06:10 | Güncelleme: 03.03.2021 06:10

Kontrollü normalleşme kapsamında kamuda esnek mesai bitti ama idari izin sürüyor. Özel sektörde ise esnek çalışmanın sürmesi yerinde olacaktır

Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede “kontrollü normalleşme” dönemine girilmiş oldu. Bu dönemde il bazında uygulamaların hayata geçirilmesi ve belirli aralıklarla illerin durumunun değerlendirilmesi söz konusu olacak. Kontrollü normalleşme sürecinde kamuda mesai saatleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi de 1 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Fedakârlık gösterdiler

Kamuda ‘esnek mesai’ bitti ama ‘idari izin’ devam ediyor. Özel sektörde ise esnek çalışmanın sürmesi yerinde olacaktır. Özellikle toplu taşımadaki yoğunluğun azaltılması için bu gerekli. Diğer yandan uzaktan çalışmaya geçen ya da sürdüren işverenlere de teşvikler getirilebilir.

1 Mart 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle tüm Türkiye’de 26 Ağustos 2020 tarihinden itibaren uygulanan esnek çalışma biçimleri sonlandırılmış oldu. Buna göre 2 Mart 2021 tarihi itibarıyla illerin risk grubu fark etmeksizin tüm Türkiye’de kamu kurumlarında uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma modelleri kaldırıldı.

Dolayısıyla kamu kurumları salgın öncesindeki çalışma sürelerine ve biçimlerine döndüler. Kamuda esnek mesai ve uzaktan çalışma virüsün yayılımının engellenmesi adına önemli rol üstlenmişti.

Bu süreçte kamu hizmetlerinin aksamaması adına kurumlarda esnek çalışan kamu görevlileri büyük fedakârlıklar gösterdiler. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR çalışma hayatında kısa çalışma ve yapılandırmanın yükünü çekerken bu uygulamaların layıkıyla yürütülmesini sağladılar.

FARKLI İLLERDE MESAİ SAATİNİ VALİLİK BELİRLER

Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri il bazında farklılaşabilecek. Bu farklılaşmaya valilik kararı ile gidilebilecek. Örneğin yüksek riskli bir ilde valilik kararıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma sürelerinde azaltma ya da mesainin erken başlaması ya da geç bitirilmesi kararlaştırılabilecek. Böyle bir durumda il bazında koordinasyonun sağlanması da valiliklerin sorumluluğunda olacak.

Yönetici değilse...

2 Mart 2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma sonlandı. Ancak 60 yaş ve üzeri kamu görevlileri ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik rahatsızlıkları bulunanlar idari izinli sayılacak. Bu kişilerin yönetici kadro ve pozisyonlarında bulunmaması gerekiyor.

Dolayısıyla 60 yaşındaki bir daire başkanı ya da genel müdür idari izinli sayılmayacak ancak kronik rahatsızlığı bulunan bir memur bir süre daha idari izinli sayılmaya devam edecek. İdari izinli sayılan kişilerin görev mahallinden ayrılmayacak ve amirleri tarafından çağrıldıklarında görevlerine dönecekler.

Yoğunluk olmaması için tedbir şart

Kamuda esnek çalışmanın sona ermesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında salgın öncesindeki gibi bazı alanlarda personel yoğunluğu oluşabilecektir. Bu durumun oluşmaması adına çalışma mekanlarında bazı tedbirlerin alınması gerekecektir. Yemek saatlerinin farklılaştırılması, açık alanların kullanımının artırılması, mola sürelerinin kullanımının planlanması, işe giriş saatlerinde kullanılacak alanların dağıtılması gibi pek çok tedbir hayata geçirilmeli.

Ya özel sektör?

Koronavirüsle mücadelede “kontrollü normalleşme” dönemi özel sektör için çok önemli bir değişiklik getirmeyecektir. Uzaktan çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde, pek çok şirket 2021 yılını mümkün olan en çok sayıda çalışanın uzaktan çalışması üzerine kurguladı. Uzaktan çalışmanın halk sağlığına olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğunda uzaktan çalışmayı sürdüren ya da bu konuda yatırımlarda bulunacak şirketlere teşvik verilmesi söz konusu olabilir.

Kısa çalışma...

‘Kontrollü normalleşme’ süreci lokanta, yeme içme sektörü için farklılık doğuracaktır. İçişleri Bakanlığı’nın yayımlayacağı genelge uyarınca belirlenecek tedbirlere tam olarak uyulması ile restoran ve lokanta sahipleri hem kendilerinin hem çalışanlarının hem de müşterilerin sağlığını koruyabilir. Bu önlemlere uyulmaması halinde ise ne yazık ki tekrar kapanma söz konusu olacaktır. Bu nedenle önlemlere uyum çok önemli. Açılan lokanta ve restoranlar talebe göre kısa çalışmalarını da sonlandırabilecektir. Bu gerçekleşirse pek çok çalışan da işine ve eski gelirine kavuşabilecektir.

Cem Kılıç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.