e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Primini Devlet Ödüyor!

19.07.2019 06:01 | Güncelleme: 19.07.2019 06:01

Evde sürekli çalıştırdığımız temizlikçinin primlerini Devlet ödeyecekmiş, doğru mu?

Ev hizmetlerinde ayda 10 gün ve daha fazla süreyle çalıştırılan, temizlikçi, yaşlı ve hasta bakıcı, çocuk bakıcısı, bahçıvan, şoför gibi sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanan tüm SGK primlerini 12 ay veya 18 ay boyunca Devlet ödüyor.

Bu konuyla ilgili yasal düzenleme 4447 sayılı Kanunun geçici 19. maddesi ile yapıldı.

Basitçe detaylar:

Sigortalının Türkiye İŞ Kurumuna kayıtlı olması gerekiyor.
Sigortalıyı 1.1.2018 tarihi ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe almış olmanız icap ediyor.
Kadın sigortalının 18 yaşından büyük, erkek sigortalının ise 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olması halinde SGK primlerini 18 ay boyunca Devlet karşılayacak. Diğer sigortalıların ise primlerini 12 ay boyunca Devlet ödeyecek.
Sigortalıyı işe alacağınız tarihten önceki üç ay içinde başka bir işte 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması şart.
Sigortalıyı işe aldığınız yıldan önceki takvim yılında başka sigortalı çalıştırmış iseniz, SGK’ya önceki yıl bildirdiğiniz sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak teşvikten faydalanılacak sigortalıyı işe almış olmanız gerekiyor. İlk defa 1.1.12018 tarihinden sonra sigortalı çalıştırıyorsanız sigortalının üç ay primlerini siz ödeyecek ve bu üç ay sonrasında Devlet 18 veya 12 ay boyunca primleri karşılayacaktır.
Prim desteği sigortalı bazındadır. Bu nedenle sigortalının destek kapsamında işe başladığı iş yerinden 12 ay/ 18 ay destek süresi dolmadan ayrılması ve yeni iş yerinde işe girmesi halinde, kalan destek süresi kadar prim desteğinden yararlanılacaktır.
İşverenlerce teşvik başvurusu www.sgk.gov.tr  adresinden giriş yapmak suretiyle erişilen ‘’ e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama’’ ekranlarında yer alan, ‘’27103/4447 sayılı Kanun Geçici 19.Madde (Diğer Sektör)’’ menüsü vasıtasıyla yapılacaktır. Evinize en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden de bilgi ve başvuru konusunda yardım alabilirsiniz.

Ahmet Metin AYSOY
vergialgi.net
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya Hızlı Geçiş

e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya muhasebeweb.com fırsatları ile ekonomik ve pratik geçin!

HIZLI TEKLİF ALIN !