e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Evde Sigortaya Mahkeme Onay?

20.12.2014 07:04 |

Çalışmayan eşini SGK'lı gösteren kocaya ceza yok

 Yargıtay'dan emsal karar: Çalışmayan eşini SGK'lı gösteren kocaya ceza yok

Yargıtay, milyonlarca kişi için emsal oluşturacak bir karara imza attı. Balıkesir Bandırma'da eşi Çiğdem A.'yı kendi şirketinde çalışıyor gibi gösterip SGK'lı yapan Cihan A. hakkında kamu kurumunu dolandırmak suçlamasıyla dava açıldı. Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Cihan A. "Eşimden sekreterlik hizmeti alıyorum" savunması yaptı, mahkeme 'dolandırıcılık suçunun' oluşmadığını belirterek beraat kararı verdi.

 

DOLANDIRICILIK SUÇU YOK

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 15. Ceza Dairesi, dolandırıcılık suçunun oluşması için SGK'nın zarara uğratılması gerektiğine dikkat çekti ve "Zarar yoksa dolandırıcılık da yok" diyerek beraat kararını onadı. Cihan A.'nın eşinden sekretarya hizmeti aldığına dair SGK'ya bildirimde bulunduğu ve bu şekilde kamu kurumunun zarara uğramadığının tespit edildiği belirtilen Yargıtay kararının, benzer durumdaki kişiler için emsal oluşturacağı ifade ediliyor.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.