e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Faaliyete başlayan işverene, 3 ay işçi başına aylık 868 TL Teşvik.

24.07.2020 05:40 | Güncelleme: 24.07.2020 05:40

Covid-19 pandemi sürecinde iş yerinde kısa çalışma uygulamasına giden ve işçilerini ücretsiz izne ayırmak zorunda kalan iş yerlerine normalleşme desteği sağlanacak.

İşverene normalleşme desteği nasıl uygulanacak?

Mini istihdam paketi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Covid-19 pandemisinden etkilenen iş yerleri için üç aya kadar sağlanan kısa çalışma ödeneğinden yararlanma hakkı daha önce bir ay uzatılmıştı. 1 Temmuz’dan önce 3 aylık süreyi dolduran iş yerleri, 1 Temmuz’dan itibaren bir ay daha kısa çalışmadan yararlanıyor. Üç aylık süreyi temmuz ayı içinde tamamlayan iş yerleri de sürenin dolduğu tarihten itibaren bir ay daha ödenekten yararlanabilecekler. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, mini istihdam paketinde yer alan düzenlemeleri yazdı.

İş yerleri ağırlıklı olarak nisan-mayıs aylarında kısa çalışma uygulamasına gitti. Haziran ayında 961 bin işçi kısa çalışmadan normal çalışmaya geçti. Mart ayında 96 bin, nisanda 3 milyon 243 bin, mayıs ayında 3 milyon 283 bin, haziran ayında da 2 milyon 321 bin işçi için toplam 14.1 milyar lira kısa çalışma ödeneği verildi.

Yeni düzenleme uyarınca, Cumhurbaşkanı, 31 Aralık 2020 tarihine kadar kısa çalışma uygulamasını sektörler bazında uzatabilecek. Bu yetkinin öncelikle turizm sektörü için kullanılması bekleniyor. Ancak, yapılacak değerlendirmede ihtiyaç duyulması halinde başka sektörlerde de kısa çalışmanın uzatılabileceği belirtiliyor.

NORMALLEŞEN İŞVERENE DESTEK

Kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasından yararlanan iş yerlerinden faaliyetine yeniden dönenlere normalleşme desteği verilecek. Bu kapsamda, kısa çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ay süreyle prim desteği sağlanacak. Çalışanların ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından kesilen sosyal güvenlik primlerinin işçi ve işveren payları, üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Asgari ücretten 412.02 TL işçi payı, 456.17 TL işveren payı olmak üzere ayda 868.19 TL sosyal güvenlik primi kesiliyor. Buna göre, kısa çalışmaya tabi tutulan ve ücretsiz izne çıkartılan işçiler için, işçi başına aylık 868.19 TL’ye kadar prim desteği verilecek. Prim desteği olarak hesaplanan tutar, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilecek.

PRİM DESTEĞİ NASIL HESAPLANACAK?

İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi, kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği verilen aylık ortalama gün sayısını, ücretsiz izin kapsamında nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için de ücret desteği ödenen aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.

İşçilerin kısa çalışmada ya da ücretsiz izinde gösterildikleri dönemde çalıştırıldıklarının sonradan tespit edilmesi halinde bunlara yapılan ödemeler geri alınacak. Bu işverenlere verilen normalleşme desteği ödemeleri de gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte tahsil edilecek.

Normalleşme desteğinden yararlanan işverenler, destek süresince aynı işçi için başka sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerden yararlanamayacaklar.

İşsizlik Fonu’ndan işverene sağlanan işçi hissesine karşılık gelen destek tutarının işçiye iade edilmesi işverenden talep edilemeyecek.

Normalleşme desteğinin süresi kanunda 3 ay olarak belirlenmekle birlikte Cumhurbaşkanı sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatabilecek.

Normalleşme desteği kapsamında yapılacak maksimum ödemenin 12 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞINA UZATMA

Her türlü iş ve hizmet sözleşmeleri ile çalışanlar için 17 Nisan’dan başlayarak üç ay süreyle işten çıkarma yasağı getirildi. Yasak süresi daha sonra bir ay uzatıldı. TBMM’de kabul edilen yasa uyarınca da işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan sonra her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.

İşveren yasak süresince ahlâk ve iyi niyet kurallarına aykırılık dışında iş akdini feshedemeyecek. Kabul edilen kanunla, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri istisna kabul edilecek. Bu durumlarda iş akdi sona erdirilebilecek.

İşten çıkarma yasağı döneminde işveren işçileri ücretsiz izne çıkartabilecek. Ücretsiz izne çıkartılan işçiye İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39.24 TL üzerinden, aylık 1.168 TL net ödeme yapılacak.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL