» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Faiz ne yana düşer, işsizlik ne yana!

 
20.01.2021 13:45 | Güncelleme: 20.01.2021 13:59

TCMB yılın ilk Para Politikası Kurulu toplantısını yarın yapacak. Genel beklenti faizde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Zaten geçtiğimiz hafta içerisinde başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere reel sektörden de yüksek faiz şikayetleri gelmeye başladı.

İnşaat ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere üreticiler, bütün bir yılı pandemi sürecini ciddi gelir kaybı ile geçiren ve kredi olmadan yaşayamaz hale gelen tüketiciler son iki toplantı ile 675 puan artan faiz karşısında her geçen gün daha da zor bir dönemi yaşıyorlar.

Elbette her faiz toplantısı öncesi biz de gözümüzü TCMB’nin vereceği karara çeviriyoruz. Dövizdeki dalgalanma ve ekonomideki döviz açığı karşısında tek silahın faiz haline döndüğü bir ortamda başka da bir çözüm de kalmıyor. Ancak hepimiz de biliyoruz ki yüksek faiz ile elde edebileceğimiz tek şey ülkeye gelecek sıcak para ile zaman kazanmak. Asıl mesele ise kazanılan bu zamanda ekonominin ana sorunlarının çözümü için kullanabilmek. Peki ekonomideki ana sorunumuz nedir?

Her iktisatçının bu soruya yanıtı farklı olacaktır. Öte yandan oldukça karmaşık bir ekonomik ve finansal düzen içerisinde yaşarken tek bir meseleyi ana sorun olarak tanımlamak kolay da değil! Üzerine bir de pandemi gibi belirsizliklerin zirve yaptığı bir dönemde olduğumuzu da eklersek işimiz hepten zorlaşacaktır. Ancak bir yerden başlayacaksak, bu nokta işsizlik olacaktır.

Üretim açısından en önemli kaynaklardan biri olan işgücünün iş bulamıyor olması, üretime dahil olamaması bir ülkenin gelişimi açısından en önemli kaynaklardan birinin israf ediliyor olması anlamına geliyor. Öte yandan üretilen mal ve hizmetlerin iç piyasadaki tüketicisi konumunda bulunan işgücünün işsiz olması ve gelir elde edememesi üretilen mal ve hizmetlere olan talebin de düşük seyretmesine neden oluyor. Bu ekonomik gerçeklerin de ötesinde yüksek işsizlik toplumsal olarak huzursuzlukların ana kaynaklarından biri ve toplum vicdanının yaralanmasının da temel nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye bu açıdan kendi tarihinde en zorlu dönemlerden birini geçiriyor diyebiliriz. İşsizlik oranı her ne kadar geçtiğimiz seneye kadar düşse de bir işe ya da gelire ulaşamayan yurttaş sayısının on milyonun üzerinde seyretmesi önemli bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Pandemi öncesinde 28,5 milyon civarında olan çalışan sayısı son açıklanan rakamlarla 27,5 milyona kadar inmiş durumda. Öte yandan 6 milyon civarında olan işsiz ve çalışmaya hazır olup çalışmayanların toplam sayısı ise 2,5 milyon kişi daha artarak 8,5 milyon seviyesine çıkmış durumda.

Türkiye ekonomisinin uzun zamandır iş yaratamadığını da aslında rakamlar bize net bir şekilde gösteriyor. 2016 Ekim ayında 27,6 milyon olan istihdam ise aradan geçen beş yılın sonunda 27,5 milyona kadar gerilemiş durumda. Elbette yaşadığımız pandeminin derin bir etkisi var ancak normal şartlarda da 5 yıllık süre içerisinde Türkiye ekonomisinin nüfustaki ve işgücündeki büyümeye cevap verebilecek bir istihdam ortamına sahip olmadığını da kolaylıkla söyleyebiliriz.

Tek başına elbette bu karşılaştırmayı yapmak çok kolay değil. Dolayısıyla bu karşılaştırmayı başka ülkelerle yapmak da bize başka bir fikir verebilir. Tabloda Almanya, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkelerdeki durumu ve yine Rusya, Meksika, Brezilya gibi ülkelerdeki durumu özetlemeye çalıştım.

 İŞSİZLİK (%) İŞSİZ SAYISI MİLYON
 20162017201820192020 20162017201820192020
Rusya Federasyonu5,65,24,64,64,4 4,23,93,43,43,2
Almanya4,13,83,43,03,0 1,81,61,51,31,3
Türkiye10,810,810,913,512,9 3,33,53,64,54,4
İtalya11,711,210,69,99,8 3,02,92,82,62,5
Fransa10,19,49,18,48,3 3,02,82,82,62,5
Brezilya11,612,812,312,112,0 11,913,413,012,912,9
Meksika3,93,43,33,43,7 2,11,91,82,02,1

Tabloya baktığımızda 33 milyonluk işgücü içerisinde beş yılda Türkiye’de resmi rakamlara göre 1,2 milyon daha fazla işsiz ortaya çıkarken, benzer bir değişimi sadece Brezilya’da görmek mümkün. Brezilya’da işgücünün büyüklüğünün yaklaşık 100 milyon civarında olduğunu da atlamayalım. Diğer ülkelerde ise bu süreçte pandemiye de rağmen geçmiş yıllara göre bir iyileşme görmek mümkün!

Pandeminin etkisi ya da başka meseleler fark etmeksizin en önemli kaynağımız olan insanımızın üretime katkı sağladığı bir ortamı yaratamadıkça böyle çok tablolar hazırlamaya devam edecekmişiz gibi görünüyor. Hal böyle olunca da ayda bir faiz konusunu tartışmaktan başka bir şey de elden gelmiyor.

Doç.Dr. Oğuz Demir
Ekonomist, Akademisyen.

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.