» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Fazla prim ödediğimde emekli olduğum zaman maaşım düşer mi?

 
02.03.2021 05:41 | Güncelleme: 02.03.2021 05:41

Sigortam 1997 de lise döneminde bir firmada staj yaparken başladı. 2004 ’te Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay olarak göreve başladım ve 2013 te görevden ayrıldım. Yıpranma dahil 4901 gün memuriyet sürem var. Daha sonra SSK lı çalışmaya başladım ve sigortam yattı. SSK’ya 640 gün prim ödemem bulunuyor. 4A ve 4B ’ye göre çalışmışlığım var.

1) Okul ve askerlik borçlanması yapabilir miyim?

2) Bu şartlara göre emekli olmak için kaç gün daha prim ödemem lazım?

3) Fazla prim ödediğimde emekli olduğum zaman maaşım düşer mi?

4) Emekli olduğumda yüksek maaş almam için ne önerirsiniz?

5) Askeriyede geçen yıllarımdaki yıpranma, emekliliğime ne kadar etki eder?

6) Buna göre hangi emeklilik şartlarını doldurup hangi yıl emekli olabilirim? 

Cevap: 1) Sorunuz ve eklerinde yer alan hizmet belgesine göre yüksek öğrenim okul sürenizi borçlanmışsınız. ‘Okul süresini borçlanabilir miyim?’ ifadenizle, lisedeki staj sürenizi kastetmişseniz, staj süreleri borçlanılamıyor. Askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz.

2) Emekli Sandığı’na tabi yıpranma dahil hizmetleriniz ile SSK’ya ödediğiniz prim günleri toplamı 5400’ü geçtiğinden ve memuriyet sonrası SSK’ya 1259 günden az prim ödediğinizden, bundan sonra herhangi bir sigortalılık statüsünde prim ödemeseniz dahi, 61 yaşınızı dolduracağınız 10 Ocak 2041 tarihinde Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz. Bağkur’a tesciliniz gözüküyor ama hizmet süresi görünmüyor. Memuriyetten sonra SSK’ya 1259 günden fazla prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabi olursunuz. 1260 günden sonra prim ödemeseniz bile. 60 yaşınızı doldurunca 10 Ocak 2040 tarihinde SSK’dan emekli olabilirsiniz.

3) Fazla prim ödemeniz halinde, emekli aylığınızın düşüp düşmeyeceği, üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza göre değişir. Şayet prime esas kazanç tutarınızı düşürmeden prim öderseniz, aylıkta düşme de olmaz. Hatta prime esas kazancın üst sınırından veya üst sınıra yakın bir kazanç üzerinden prim öderseniz, SSK’dan bağlanacak emekli aylığınız artar.

4) Yüksek emekli aylığı almak için memuriyet sonra SSK’ya 1259 günden fazla prim ödemeyerek 15 tam yıl hizmet süresi ve 61 yaş şartları ile Emekli Sandığı’ndan emekli olmanız veya SSK’ya emekli olacağınız tarihe kadar yüksek kazanç üstünden prim ödemeniz gerekiyor.

5) Yıpranma süreniz hizmet sürenizi 810 gün artırmakta.

6) Bu sorunuzun cevabı 2’nci sorunuza verdiğimiz cevapta yer almaktadır.

Emeklilik için Ayrıca askerlik ödemesi yapmam gerekir mi?

Doğum tarihim 1973. Sigorta başlangıcım 01.08.1996, 5600 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Ayrıca askerlik ödemesi yapmam gerekir mi?

İşe başlama tarihinize göre 25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. 8.5 ay askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 55 yaşınız 2028 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2028 yılı olacaktır. Askerliği borçlanmazsanız 2029'da, yani tam bir sene sonra emekli olabilirsiniz.

01.08.1974 doğumluyum, işe girişim, 15.04.1991, toplam gün sayım 5530, ne zaman emekli olabilirim? 

İşe girişinize göre 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız ve 25 yıl şartınız tamamlanmış. Ancak 52 yaşınız 2026 yılında dolacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 01.08.2026 olacaktır. İşe girişiniz askerden önce olduğundan borçlanma yapmak emeklilik yaşınızı etkilemez.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.