» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Fesih yasağı 17 Mart, kısa çalışma 31 Mart’ta bitiyor.

 
28.02.2021 06:01 | Güncelleme: 28.02.2021 06:01

Şayet uzatılılma kararı alınmazsa fesih yasağı 17 Martta, kısa çalışma 31 Martta bitiyor. Bazı işyerleri şimdiden işçiye istifa et kıdemini ödeyeceğim demeye başladı. Bu süreçte işçilerin mağduriyet yaşamamaları için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Kısa çalışma sonrasına dikkat.

Kısa çalışmanın 31 Mart itibarıyla sona ereceğinin açıklanması ile birlikte kısa çalışmadaki işyerlerinde hareketlilik yaşanmaya başlandı. Özellikle kapalı işyerleri kısa çalışma bittiğinde işyerleri halen açılmamış olursa ne yapacaklarını planlamaya başladılar. İşte bu süreçte işçilerin mağdur olmaması için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. 31 Mart itibarıyla kısa çalışma biter, 17 Mart'ta sona erecek fesih yasağı da uzatılmazsa, kısa çalışmada olan işyerleri işçi çıkarma yoluna gidebilir.

İŞTEN ÇIKARMA BAŞLADI

Hatta bazı işverenler fesih yasağını da aşacak şekilde bazı yöntemlere başvurarak işçi çıkarma yoluna gitmeye şimdiden başladılar. İşçiden kıdem tazminatını ödeme şartıyla istifa alınması bu dönemde çok karşılaşılan bir uygulama. Bazı işyerleri işçiye 'istifa et kıdemini ödeyeceğim' diyor. İşçiler de istifaya rağmen hem tazminat alabilmesi hem de işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi nedeniyle bu talebe olumlu cevap veriyor. Ancak işçilerin bu taleplere yanıt verirken dikkatli olmaları gerekiyor.

ŞARTA BAĞLI İSTİFA

Kural olarak şarta bağlı istifa geçerli değildir. Bu, ikale yapma yönünde bir davet olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle işçilerin işverenden gelen 'sen istifa et, ben kıdemini ödeyeceğim' gibi talepler nedeniyle istifa ederken bu durumu açıkça dilekçelerinde belirtmeleri önemli. İstifanın içeriğine 'kıdem ve ihbar tazminatı ile kullanılmamış izin ücretlerim ve fazla mesai alacaklarımın ödenmesi şartıyla istifa ediyorum' ifadesini kullanmaları ve metnin bir örneğini almaları gerekiyor. Bu, uyuşmazlık durumunda işçinin elinde somut delil olacak.

YENİ BİR MEKANİZMA ŞART

Koronavirüs salgını süresince kısa çalışma ve nakdi ücret desteği işçilerin gelirlerinin korunması yönünde önemli bir rol oynadı. Bu şekilde iş ilişkisinin sürdürülmesi hedeflendi. Ancak salgının ekonomiye olan etkileri nedeniyle hızlı bir şekilde salgın öncesi döneme dönülmesi söz konusu olamayacak. Bu nedenle kısa çalışma ve fesih yasağı sonlandığında yaşanılacak iş kaybının telafi edilmesine ilişkin makro politikalara ihtiyaç varken işini kaybedecek kişiler için de yeni gelir koruma mekanizmalarına ihtiyaç bulunuyor. Kısa çalışmanın sonlanacak olması durumunda bu mekanizmaların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekecek.

DEĞİŞMEZ KURAL: SÖZ UÇAR YAZI KALIR

'İstifa et kıdemini ödeyeceğim' diyen işveren şayet işçinin istifa dilekçesinde 'kıdem ve alacaklarımın karşılığında istifa ediyorum' ifadesini kullandırtmazsa işçinin mağdur olma ihtimali artar. İşverenin tazminat ödeyeceği sözünü verip işçiden istifa dilekçesi vermesini talep etmesi ve işçinin buna uyması halinde, gerçek bir istifadan söz edilemez. Bu gibi durumlarda işçinin istifa ettiğinin değil, iş sözleşmesinin feshedildiği kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda işçi istifasının baskı ve zorla alındığına dair tanık beyanları veya deliller ortaya koymalıdır.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.