Firmaya Yapılan Ödemelerin İşlenmemesi Sonucu Cezai Durum Oluşur mu?

09.12.2017 06:01 |

İyi çalışmalar dilerim Mustafa Bey,

2012 ile 2013 yılında bilinen büyük bir inşaatın çelik işlerini yaptık iş yaklaşık 1,5 trilyon ve bu kadar fatura kestik Kestiğimiz faturalar defterlerimize işlenmiş ancak ödemelerin 400 bin kadar kısmı işlenmemiş ve hesap "mutabakat farkı" diye kapatılmış. Ancak kalan ödemelerin de belgeleri mevcut sadece yasal deftere işlenmemiş, iş yaptığımız firma iade talep ettiği için vergi müfettişi bizden 2012 ve 2013 defter ve faturalar ile ödeme belgelerini talep etmiştir. Karşıt inceleme sebebiyle ödemelerin bir kısmının yasal defterlerimize kayıt olmamasının herhangi sakıncası ya da cezai durumu olur mu?

Firmamız 2012 -2013 -2014- ve 2015 matrah artırımı bulunmuştur.

Teşekkürler

Melek Aydan

Sayın Aydan,

Firmanızın matrah artırımı yapmış olması nedeni ile 6736 sayılı Yasanın 5'inci  mad hükmüne göre Gelir, KDV ve muhtasar yönünden herhangi bir cezalı tarhiyat yapılamaz. Söz konusu matrah artırımı 2012, 2013, 2014 yıllarını içermesi yeterlidir. Bu durumda vergi müfettişi tarafından matrah artırımı yaptığınız yıl ve dönemlerle ilgili cezalı tarhiyat söz konusu olamaz. Durum böyle olmakla beraber defter ve belgelerinizi vergi müfettişine ibraz etme mecburiyetiniz söz konusudur. Vergi müfettişi size herhangi bir ceza kesilebilmesi için eleştirel tutanak düzenleyemez. Ceza kesilmesi için rapor tanzim edemez.

Başarılar,

Dr. Mustafa Alpaslan
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !