e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

GEKAP Beyannamesi Verme Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

21.07.2020 05:33 | Güncelleme: 21.07.2020 05:33

GEKAP beyan dönemleri 2020 yılı için altı aylık, 2021 yılından itibaren üç aylık dönemler olarak belirlenmiştir. GEKAP beyanları bu dönemleri takip eden ayın sonuna kadar verilecektir. Bu doğrultuda 2020 yılının ilk altı ayına (Ocak-Haziran) ait GEKAP Beyannamesinin Gelir İdaresi e-beyanname sistemi üzerinden Temmuz ayı sonuna kadar verilmesi gerekmektedir. Ancak Temmuz ayı sonunun resmi tatile denk gelmesinden dolayı 2020 yılının ilk beyanı 4 Ağustos 2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar verilebilecektir.

Beyanname verme dönemi içerisinde bulunduğumuz bu dönemde GEKAP beyanları oluşturulurken dikkat edilmesi gereken hususların özetini aşağıda görebilirsiniz.

• GEKAP kapsamında bulunan ürünler plastik poşetler, lastikler, akümülatörler, piller, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç, madeni ve bitkisel yağ ile ambalajlar (plastik, metal, kağıt/karton, kompozit, cam, ahşap) olarak belirlenmiştir.

• GEKAP tutarları Çevre Kanunu’na ekli 1 sayılı listede belirtildiği üzere ürün cinsine göre hacim, ağırlık veya adet üzerinden alınmaktadır.

• GEKAP, kapsamdaki ürünün Türkiye’de üretilmesi halinde, ürünün Türkiye’de ilk piyasaya arzı ile, kapsamındaki ürünün ithal edilmesi halinde ürünlerin ithali (serbest dolaşıma girişi) ile doğar. Ambalajlar içinde ürün ile birlikte piyasaya arz/ithal edilmesi halinde GEKAP’a tabidir. Boş ambalajların piyasaya arzında/ithalinde GEKAP yükümlülüğü bulunmamaktadır. 
Ambalajlar; içerisinde bulunan, taşınan, korunan, saklanan ve/veya satışa sunulan ürün/eşya/malzemelerin GEKAP’a tabi olup olmamasına, bakılmaksızın geri kazanım katılım payı uygulamasına tabi tutulur.

• Yeniden kullanılabilir ambalajlar için depozito sistemi kapsamında Bakanlıktan onay alınması halinde geri kazanım katılım payı beyanı verilecek ancak ödeme yapılmayacaktır fakat geri toplanmayan miktarlar için GEKAP ödemesi yapılacaktır. 

• GEKAP’a tabi ürünün serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamında ithal edilmesi halinde GEKAP sorumluluğu doğmaktadır. Dahilde işleme, geçici ithalat gibi rejimler kapsamında ithal edilen ürünler serbest dolaşıma girmediğinden bu rejimlerde GEKAP sorumluluğu bulunmamaktadır.

• İhracat GEKAP kapsamı dışındadır. Belgelendirilmek kaydıyla ihraç kayıtlı teslimler de ihracat sayılmaktadır.

• GEKAP beyan ve ödeme sorumluluğu bulunan kişiler, beyana ilişkin verilerini en az beş yıl süre ile saklamalıdır.

• Beyan edilecek GEKAP tutarının 50.000 TL’den fazla olması halinde çevre görevlisi tarafından incelenip onaylanması sağlanmalıdır.

• GEKAP beyanları e-beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamda oluşturulur. GEKAP beyanları gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar için gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, gelir veya kurumlar vergisinden mükellefiyeti bulunmayan gerçek kişiler için yerleşim yeri adresinin bulunduğu, gerçek kişiler dışında kalanlar için ise kanuni merkezi/işyerinin bulunduğu vergi dairesine verilir.
Yönetmelikte belirtilen iade şartları doğrultusunda iade alınan ürünlere isabet eden GEKAP tutarı beyan edilecek toplam geri kazanım katılım payından mahsup edilebilir. Bir beyan döneminde mahsup edilecek geri kazanım katılım payı tutarı toplamı, mükelleflerin beyan edecekleri geri kazanım katılım payı toplam tutarından fazla ise aradaki fark bir sonraki beyan dönemine devredilecektir.

• Piyasaya arz edilecek araçlar ile elektrikli ve elektronik eşyaların orijinal eşya/parçası olarak kullanılan GEKAP’a tabi ürünler için bu ürünleri sadece araç ile elektrikli ve elektronik eşya üretiminde orijinal eşya/parça olarak kullanılmak şartıyla piyasaya sürenler tarafından beyan yapılır, ancak bu ürünlerden katılım payı tahsil edilmez. Orijinal eşya/parça tanımına uymasına rağmen münferit olarak piyasaya arz edilen GEKAP’a tabi ürünler için katılım payı beyanı yapılır ve geri kazanım katılım payı tahsil edilir.

• GEKAP’a tabi olan ürünlerden ambalajlı olarak piyasaya sürülenlerin birincil (satış) ambalajları için beyan yapılır ancak bu ambalajlar için GEKAP tahsil edilmez. Bu ürünlerin birincil ambalajları haricindeki diğer ambalajları için GEKAP tahsil edilir. Ayrıca, GEKAP alınacak ürünlerden, yönetmelik gereği GEKAP tahsilinin yapılmadığı durumlarda bu ürünlerin birincil ambalajları için beyan verme ve katılım payı ödeme yükümlülüğü oluşacaktır.

• Bitkisel yağ ve madeni yağların GEKAP’a tabi ürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılması durumunda hammadde olarak tedarik edilen bu ürünlerin ithalatçıları/üreticileri tarafından beyan yapılır, ancak hammadde olarak kullanılan bu ürünlerden geri kazanım katılım payı tahsil edilmez.

• Çevre Kanunu gereğince ödenmediği tespit edilen GEKAP tutarının %20 fazlası ceza olarak uygulanmaktadır.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL