e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Geçici Vergi Beyanları, Ba-Bs Bildirimleri ve diğer beyanların yeniden ertelenmesi

30.03.2020 17:46 | Güncelleme: 12.05.2020 16:14

TÜRMOB, Ocak - Mart 2020 dönem Geçici Vergi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Şubat ayı KDV ve Ba-Bs Bildirimleri için yeniden erteleme talebinde bulundu.

Geçici Vergi Beyanname verme süresi uzatıldı.

Beyanname Verme ve Ödeme Sürelerinde Yeniden Erteleme Talebi

Maliye Bakanlığından Beyanname verme ve Bildirim süreleri için yeniden erteleme talebinde bulunan TÜRMOB,

Korona Virüs salgınından dolayı gelinen aşamada daha önce ertelenen beyan ve bildirimler dahil tüm beyanname ve Bildirim verme ve ödeme sürelerinin yeniden gözgden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Erteleme talebinde TÜRMOB,

1- Ocak - Mart 2020 dönemi Geçici Vergi beyanlarının
2- Gelir Vergisi Beyanlarının,
3- Kurumlar Vergisi Beyanlarının,
4- Şubat ayı KDV Beyanlarının
5- Şubat ayı Ba-Bs Bildirimlerinin

verilme ve ödeme sürelerinin 27.07.2020 tarihine kadar ertelenmesi gerektiğini açıkladı.

Mesleki Şirketlerin Mücbir Sebep Halinden Yararlanması

Maliye Bakanlığına Mesleki Şirketlerin durumu hakkında da açıklama yapan TÜRMOB, 518 olu VUK Genel Tebliği ile ticari, zirai ve mesleki kazanç yön Önden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan mükelleflerin 01/04/2020 ila 30/06/2020 (bu tarihler dâhil) tarihleri orasında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edilmesi uygun bulunduğu ancak , faaliyeti itibariyle bunlardan hiçbir farkı bulunmayan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik şirketleri salt kurumlar vergisi mükellefi olmaları dolayısıyla mücbir sebepten faydalanamadığını ve 3568 sayılı Kanun uyarınca kurulan mesleki şirketlerin de mücbir sebep kapsamında alınması gerektiğini söyledi.

Yıllık İşletme Cetvellerinin verilme Süresinin Ertelenmesi

Yıllık işletme Cetvellerinin verilmesi konusunda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına erteleme talabinde TÜRMOB,

İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde gerek meslek mensuplarının gerekse işletmelerin çalışma biçimlerini değiştirdiklerini ve salgının yayılımını azaltmak için evde kal çağrılarına uyduklarını Bu sebeple yıllık işletme cetvellerinin 30/04/2020 tarihinde kadar verilebilmesinin mümkün olmadığını bu nedenle, mücbir sebep hali kapsamında ilave başvuru aranmaksızın tüm yükümlüler için yıllık işletme cetvellerinin verilme sürelerinin ileriki bir tarihe ertelenmesi  gerektiğini belirtti.

SGK Bildirimleri ve MUHSGK Birleşmesinin Ertelenmesi

SGK Bildirimleri ve Muhtasar SGK Birleşmesi Ertelecek mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu erteleme talebinde ise TÜRMOB

Mevcut gerekçeler ile

• Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasının pilot iller dışında kalan illerde devreye alınmasının bir süre daha ertelenmesi.

• Aylık Prim Hizmet Belgelerinin verilmesi sürelerinin ertelenmesi.

• Mevcut durumun işletmeler üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler de göz önüne alınarak tedbirlerin yoğun olarak uygulanacağı mart, nisan ve mayıs aylarına ilişkin sigorta primlerinin ödenme sürelerinin ertelenmesi.

taleplerini iletti.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !